Dziedziczenia schizofrenii

Moja mama jet chora na schizofrenię.Mam 47 lat więc mam nadzieję , że ja już nas tą chorobę nie zachoruję. Zastanawiam się w jakim stopniu mój syn jest zagrożony / mam na myśli możliwość dziedziczenia /.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Obciążenie genetyczne oraz silny stres w dzieciństwie, mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju mózgu i zwiększać ryzyko rozwoju schizofrenii prawie o półtora raza. Wyniki badań wskazują, że samotne występowanie tych czynników nie zwiększa ryzyka rozwoju choroby psychicznej. Sugerują, że dopiero połączenie tych dwóch czynników, może mieć na to znaczący wpływ.

Wpływ czynników genetycznych na występowanie schizofrenii szacowany jest na ok. 60%-70%, a pozagenetycznych na ok 20%. Oznacza to, że nie tylko geny mają wpływ na wystąpienie choroby. Ryzyko zachorowania w rodzinie osoby chorej na schizofrenię jest o 5%-15% większe niż w całej populacji. Jednak dziedziczona jest nie tyle sama choroba, co skłonność do jej wystąpienia. Obciążenia genetyczne stanowią tylko rodzaj podatności na schizofrenię.

Oczywiście jeśli Pani mam jest chora istnieje ryzyko, że również syn zachoruje. Ryzyko to oczywiście zależy od stopnia pokrewieństwa i tak, gdy oboje rodziców jest chorych, to ryzyko, że rodzice zachorują wynosi ok. 45%, natomiast gdy jedno z rodziców choruje ryzyko spada do ok. 13%. Nie ma dokładnych danych na ten temat, można jednak oszacować, że w przypadku Pani syna i dziedziczenia w drugiej linii (po babci) będzie wynosiło mniej niż 13%.