Przyczyny schizofrenii są złożone i nie do końca poznane. Wyniki badań wskazują na wzajemne zależności między uwarunkowaniami genetycznymi a czynnikami środowiskowymi. Natomiast nie dziedziczy się schizofrenii tylko podatność na nią.

W ogólnej populacji, niezależnie od kraju, na schizofrenię choruje około 1% ludzi. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest większe jeżeli ktoś z bliskiej rodziny chorował na schizofrenię - dla rodzeństwa i potomstwa wynosi około 10% i spada w dalszej rodzinie.

0

Schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną. Czynnik dziedziczny odgrywa rolę w zachorowaniu na schizofrenię, ale nie jest jedyny; schizofrenia jest chorobą wieloczynnikową. Statystycznie ryzyko zachorowania jest tym większe, im większe jest pokrewieństwo z osobą chorą. Gdy choruje jedno z rodziców, ryzyko zachorowania dziecka wynosi 17%. Gdy choruje obydwoje rodziców – 46%. Ryzyko zachorowania w populacji ogólnej wynosi 1%. Na to – czy ujawni się czynnik dziedziczny i w jakim okresie – życia wpływają inne czynniki. Niektóre z nich – uszkodzenie okołoporodowe, zakażenia wirusowe w czasie ciąży – są rozważane jako samodzielne czynniki etiologiczne schizofrenii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty