Czy chłoniaki są dziedziczne?

Witam, jak to jest w koncu z chloniakami? Czy sa one dziedziczne z pokolenia na pokolenie? Bardzo sie martwie, poniewaz Babcia zmarla na chloniaka, jej lekarz powiedział, ze nie jest to choroba dziedziczna, natomiast w internecie m.in. na tym portalu znajduje informacje, ze jednak jest dziedziczna, na innych, ze nie jest. Juz nie wiem co o tym myslec. Pozdrawiam!

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, istnieje wiele typów chłoniaków i choroba ta jest wciąż intensywnie badana przez naukowców. Nie wykazano konkretnych przyczyn rozwoju choroby z reguły są one wieloczynnikowe, ale na ryzyko zachorowania wpływają również zachorowania w rodzinie. Nie wiadomo, czy wpływ ma na to nosicielstwo zmutowanego genu, czy wpływ czynników środowiskowych (np. toksyn) w miejscu zamieszkania rodziny.