Poród - kiedy należy udać się do szpitala?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną – czynnik ten odgrywa pewną rolę, ale nie jest kluczowy. Najnowsze badania wskazują, że istnieje rodzinna skłonność ku tej chorobie psychicznej, ale nie kwalifikuje to ją jako choroby genetycznej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-schizofrenii.

W przypadku choroby jednego z rodziców szacuje się, że ryzyko zapadalności na schizofrenię dziecka wynosi 17%, w przypadku gdy na schorzenie cierpi oboje partnerów – jest to ok. 46% ryzyka wystąpienia choroby u potomka. Proszę zapoznać się z wypowiedziami naszych ekspertów na pytanie o dziedziczenie schizofrenii: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziedziczenia-schizofrenii.

Proszę niepotrzebnie nie zamartwiać się – do dziś naukowcy rozważają, jakie są przyczyny powstawania schizofrenii i akcentują, że jest to skomplikowana kwestia, a czynników wystąpienia choroby może być wiele, w tym stres, zaburzenia hormonalne, czynniki środowiskowe czy infekcje wirusowe. Być może zainteresuje Panią także ten materiał, serdecznie zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia-rzecz-o-rozszczepieniu-umyslu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty