Jakie jest prawdopodobieństwo odziedziczenia schizofrenii?

Witam, Ojciec mojego chłopaka choruje na schizofrenię. Chciałabym się dowiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u mojego chłopaka. Jak sytuacja ewentualnego dziedziczenia przedstawia się w przypadku następnych pokoleń (dzieci)? Jeśli jest ryzyko zachorowania jest duże, to czy badanie psychiatryczne pomoże w tej sytuacji? Proszę o odpowiedź, jest to dla mnie bardzo ważne. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Ryzyko zachorowania na schizofrenię w przypadku, gdy jeden z rodziców jest chory, wynosi około 10%. Dla porównania- ryzyko to w ogólnej populacji wynosi ok. 1%. Tak więc Twój chłopak może mieć ok. 10- krotnie większą szansę na zachorowanie niż Ty. Ryzyko zachorowania dla wnuków osoby chorej jest szacowane na ok. 3-4%.
Czynniki genetyczne są jednym z wielu, które przyczyniają się do wystąpienia schizofrenii u danej osoby. Należy wziąć pod uwagę również szereg czynników społecznych, psychologicznych i środowiskowych.
Badanie psychiatryczne osoby zdrowej jest bezcelowe.

Z pozdrowieniami