Dziedziczność schizofrenii

Moja babcia ,mój tato i mój brat są chorzy chorowali na schizofrenie czy czy to może mieć wpływ na moje dzieci?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Istnieją typy schizofrenii w których podejrzewa się komponentę genetyczną, predysponującą do zachorowania potomstwa osób chorych i osób u których w rodzinie wystąpiła schizofrenia.
Dodatkowo nie bez znaczenia jest środowisko w którym wychowuje się potomstwo.

Dzień dobry!

Niestety, badania pokazują, ze schizofrenia jest chorobą "rodzinną". Zachorowania są częstsze wśród osób spokrewnionych, nie jest to jednak czynnik pewny i determinujący. Jednocześnie musi wystąpić kilka innych. Wiele okoliczności ma wpływ na to, jak będzie przebiegać choroba, jak będzie radzić sobie sam pacjent, a jak jego bliscy. Ryzyko zapadnięcia na schizofrenię dla losowej osoby z populacji to statystycznie 1%. Dla osoby, która ma jednego rodzica schizofrenika - 17%. Przy drugim stopniu pokrewieństwa (wnuki, wujowie, siostrzeńcy itp.) - ok. 4-5%.

Pozdrawiam!