Umieralność osób ze schizofrenią

Witam serdecznie. Chciałbym dowiedzieć się o umieralności osób ze schizofrenią! Wyczytałem w internecie, że osoby ze schizofrenią umierają statystycznie wcześniej (o 10 do 15 lat wcześniej) niż osoby które nie są chore na tą chorobę. Jestem chory na schizofrenię i chciałbym dowiedzieć się prawdy na ten temat.

Witam Pana serdecznie. Rzeczywiście, ja również spotkałam się z badaniami przedstawiającymi statystyki, które Pan przywołał. Doczytałam jednak również, że bardzo duży wpływ na długość i jakość życia pacjenta ma skuteczne leczenie choroby. Chodzi o to, by w miarę możliwości nie doprowadzać do częstych nawrotów lub zaostrzeń psychozy. Schizofrenia jest poważną chorobą mózgu. Każdy epizod psychotyczny wiąże się z uszkodzeniem substancji białej i szarej w mózgu. Należy więc przestrzegać zaleceń lekarskich, nie odstawiać samodzielnie leków, nie przerywać leczenia oraz pozostawać w regularnej współpracy z lekarzem prowadzącym. Myślę więc, że ma Pan znaczny wpływ na to, jak będzie wyglądało dalsze Pana życie. Małgorzata Danielewicz.

Na długość życia ma wpływ każda przechodzona choroba (od "zwykłej " grypy, przez wrzody aż po zaburzenia psychiczne), ale przede wszystkim to, w jaki sposób była (lub jest) leczona. Przestrzeganie terapii - czy to farmakologicznej czy psychologicznej - jest w tym wypadku najważniejsze. Dostosowując się do zaleceń lekarza czy terapeuty można jak najbardziej wpłynąć na długość życia - po prostu przez dbanie o siebie. Pozdrawiam