Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc ojcu, który choruje na schizofrenię?

Mój tata jest chory na schizofrenie. Niedawno wrócił ze szpitala psychiatrycznego. Ma stany lękowe, ciągle mówi że go zabiją, że zmarnował życie i boi się zasnąć. Co mam robić? Jak długo to morze trwać? I jak mu pomóc?
ponad rok temu

Pierwsze wrażenie a dłuższe poznanie

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Obawiam się, że na własną rękę trudno będzie Pani pomóc ojcu, który cierpi na schizofrenię. Bardzo dobrze, że tata jest pod stałą kontrolą psychiatry i że był w szpitalu psychiatrycznym. W przypadku rzutu psychotycznego hospitalizacja jest niezbędna. Jeżeli tata ma stany lękowe, urojenia prześladowcze i inne zaburzenia myślenia, może warto pomyśleć o zmianie leków przeciwpsychotycznych i skonsultować się z jego lekarzem psychiatrą? Tata powinien systematycznie przyjmować neuroleptyki, by zminimalizować ryzyko pojawiania się kolejnego rzutu psychozy. Więcej na temat schizofrenii i sposobów jej leczenia może Pani przeczytać pod linkami: Schizofrenia, Leczenie schizofrenii, Schizofrenia a rodzina, Schizofrenia paranoidalna, Rodzaje schizofrenii, Leki przeciwpsychotyczne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Najważniejszą rzeczą dla każdej osoby jest wsparcie bliskich. W takiej sytuacji jak choroba psychiczna, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, że ciepły kontakt, zrozumienie i opanowanie są szczególnie potrzebne. Radziłabym stworzyć dla ojca takie warunki, aby poczuł się bezpiecznie i komfortowo. Denerwowanie się na osobę chorą może jedynie pogorszyć jej stan. Rozumiem, że dla rodziny ciągłe przebywanie z chorym może być obciążające, jednak cierpliwość i spokój są w tej sytuacji jedynym wyjściem. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć przez jaki okres objawy mogą utrzymywać się w takim nasileniu.Warto natomiast zorientować się jaką pomoc z różnych ośrodków uzyskać mogą Państwo w swoim miejscu zamieszkania. Stały kontakt ze specjalistą może mieć na chorego bardzo korzystny wpływ.

Psycholog, psychoterapeuta, trener.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy