Czy faktycznie jestem chora na schizofrenię?

W 2019 r. na izbie przyjęć w szpitalu psychiatrycznym po wyrzuceniu kilku rzeczy przez okno w wyniku złości, rozdrażnienia zostałam zatrzymana w szpitalu. Lekarz na izbie przyjęć wpisał schizofrenię paranoidalną. Nigdy wcześniej nie byłam przedtem u psychiatry, pomimo rozdrażnienia, złości, którą odczuwałam oraz częstego mycia rąk, fali nerwów - napływających z chyba zaburzeń lękowych. Nie miałam urojeń, omamów, tylko brak dobrego nastroju, złość, smutek, płacz i przede wszystkim nerwy - zdenerwowanie, rozdrażnienie. Miałam też kontrolę, krytycyzm. Proszę powiedzieć, dlaczego lekarz na izbie stwierdził aż schizofrenię skoro nie było objawów wytwórczych i negatywnych. Czy opisane objawy to schizofrenia? Kobieta, 35 lat

Byłbym ostrożny w stawianiu rozpoznania schizofrenii po pierwszym kontakcie- nawet przy spełnionych kryteriach diagnostycznych w trakcie badania przy pierwszym epizodzie diagnozoruje się częściej ostre przemijające zaburzenia psychotyczne. Szacuje się, że występowanie w populacji krótkotrwałych stanów psychotycznych, często reaktywnych to ok 10%, częstotliwość występowania schizofrenii to ok 2%. Brak objawów psychotycznych (urojenia, omamy) oraz negatywnych procesu schizofrenicznego również nie przemawia za trafnością rozpoznania schizofrenii szczególnie w paranoidalnej odmianie.