Urojenia i obsesje u ojca a schizofrenia paranoidalna

Mój ojciec uważa że mama go podtruwa,zdradza,twierdzi że ma podsłuch w telefonie,zięć chce go uwłasnowolnić , wszyscy sąsiedzi robią mu na złość choć tak nie jest . Po wypiciu alkoholu staje się agresywny i ma jeszcze większe urojenia. Nie da sobie pomóc ponieważ on tylko ma rację a wokół wszyscy są chorzy , i tylko on ma rację tak twierdzi. Śpi dużo w dzień natomiast w nocy nie może.Mam pytanie czy to może być schizofrenia paranoidalna ? i co z tym mam robić .Proszę o pomoc

Witam serdecznie, niestety postawienie rzetelnej diagnozy jest możliwe tylko i wyłącznie na podstawie przeprowadzonego wywiadu i konsultacji ze specjalistą. Z tego co Pani napisala zrozumiałam, że Pani ojciec nie dostrzega trudności u siebie a raczej przypisuje je otoczeniu, czy tak? Mimo wszystko zachęcam do podejmowania prób rozmowy. Jeżeli to nie przyniesie skutku a stan Pani ojca będzie ulegał pogorszeniu, w ostateczności może Pani zorganizować wizytę domową lekarza psychiatry. W uzasadnionych przypadkach zapewniają je poradnie zdrowia psychicznego. Pozdrawiam!

Opis objawów rzeczywiście przypomina schizofrenie paranoidalną. Jednak jeśli ojciec nadużywa alkoholu podobne objawy może dawać także psychoza alkoholowa. Konieczne jest, żeby tata skorzystał z porady lekarza psychiatry. Dobrze byłoby, aby wizyta odbyła się jak najszybciej, zanim objawy ewentualnej choroby się nasila.
Prawdopodobnie konieczne będzie leczenie w zakładzie dla osób z podwójna diagnozą- uzależnienia i współwystępującej choroby psychicznej lub też utrzymanie abstynencji i trzeźwości oraz leczenie psychiatryczne. Wszystko jednak zależy od diagnozy.