Jaka jest różnica między schizofrenią a zespołem paranoidalnym?

Witam, mam pytanie nie dotyczące bezpośrednio depresji, chociaż ona też jest częścią naszego życia.. Otóz moj maz jest obecnie diagnazowany na oddziale dzienny szpitala psychiatrycznego, w kierunku schizofreni albo zespołu paranoidalnego. Jaka jest różnica między tymi diagnozami? Czym one sie różnią od siebie?

Dzień dobry.

Różnica między tymi diagnozami jest niewielka, ale ma ważne konsekwencje.

Zespół paranoidalny można powiedzieć, że jest czymś węższym niż schizofrenia. W schizofrenii można czasem stwierdzić objawy zespołu paranoidalnego, ale będzie to tylko jedna ze składowych całej choroby.

Czasami badanie wymaga czasu, ponieważ z jego upływem zespół paranoidalny może się rozwinąć. Dochodzą dodatkowe objawy i lekarz stwierdza, że jednak jest to schizofrenia.

Postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo ważne ze względu na przyczyny obu zaburzeń. Zespół paranoidalny może być wywołany między innymi ostrymi zatruciami, niektórymi nowotworami, czy substancjami psychoaktywnymi (np. narkotykami).

Druga sprawa to leczenie, które może być różne od postawionej diagnozy. Ciężko jednak powiedzieć, jak będzie ono wyglądało, ponieważ każda osoba wymaga indywidualnego podejścia.

Jeśli ma Pani pytania, czy wątpliwości, proszę zwrócić się do lekarza, który prowadzi Pani męża. Ma Pani prawo oczekiwać wyczerpującej informacji z jego strony.

Proszę też pamiętać o sobie. Z pewnością sytuacja, w której się Pani znalazła, może być ciężka także dla Pani. Troszcząc się o męża, proszę nie zapominać o sobie, o swoich potrzebach i o zapewnieniu sobie wsparcia. Niekoniecznie musi to być wsparcie specjalistyczne (np. psychologa), czasem bardziej pomocna jest obecność kogoś z rodziny, przyjaciela, czy przyjaciółki.

Mam nadzieję, że Pani kłopoty szybko znajdą rozwiązanie.
Pozdrawiam
Tomasz KRasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Witam serdecznie, odpowiedzią na to pytanie byłaby seria wykładów na wydziale psychiatrycznym , więc odpowiedź byłaby zbyt obszerna.
Uogólniajęc i to bardzo, można by powiedzieć, że na podstawie anamnezy, obserwacji chorego i występowania specyficznych objawów paranoidalnych takich jak omamy i urojenia psychiatra diagnozuje
zespół paranoidalny. Jeżeli objawy nie ustępują samorzutnie przez dłuższy okres czasu diagnozuje się schizofrenię. Jednakże zespół paranoidalny nie jest tożsamy ze schizofrenią ani ze schizofrenią paranoidalną, która jednak zawiera w sobie zespół paranoidalny. Warto wspomnieć, że zespół paranoidalny w każedj chwili może ustąpć.
Pozdrawiam miło

Witam,
Zespół paranoidalny to zespół charakterystycznych objawów, często ze sobą wspólnie występujących. Może on występować w schizofrenii, ale też w innych chorobach (np. w przebiegu przyjmowania narkotyków). Istotny jest numer statystyczny, który towarzyszy temu rozpoznaniu, gdyż tak naprawdę takiej choroby w klasyfikacji...nie ma. Kod klasyfikacji ICD 10 dopiero określa z jaką chorobą mamy doczynienia (np. F20 lub F19.5, itd.). zazwyczaj jest to wstępne rozpoznanie.
Pozdrawiam.