Czy schizofrenia paranoidalna i zespół paranoidalny to to samo?

Witam. Po szpitalu miałam diagnozę schizofrenii paranoidalnej f20.0 czy zespół paranoidalny f20.0 to to samo? Uzywa sie tych słów zamiennie? Ostatnio lekarz mi do dokumentów do szkoły to wpisał

Witam! W przeszłości traktowano te pojęcia jako synonimy; nazwy zespołu paranoidalnego stosowano "aby nie przyczepiać łatki ciężkiej psychozy. Aktualnie w uproszczeniu zespół paranoidalny traktujemy jako wstęp, ale z brakiem pewności, do schizofrenii. Aby rozpoznać schizofrenię wymagane jest odpowiednio długie występowanie zaburzeń. Pozdrowienia W. Ł.