Schizofrenia paranoidalna a zespół Aspergera

witam. mam takie pytanie czy jako osoba chora na schizofrenię paranoidalną moge także cierpieć na zespół aspergera? czym objawia się to zaburzenie i jak je rozpoznać? kiedy wspomniałem lekarzowi, że być może mam ZA to powiedział żebym nie drążył tematu, i że jedna diagnoza mi wystarczy. jak to z tym jest? pozdrawiam K.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Zespół Aspergera jest to całościowe zaburzenie rozwoju, które u ludzi dorosłych objawia się przede wszystkim sztywnością zachowań, przywiązaniem do planów i rytuałów, nieadekwatnymi reakcjami do sytuacji, nieumiejętnością odczytywania emocji innych ludzi, problemami w komunikacji werbalnej, nierozumieniem metafor i ironii. Objawy ZA można dostrzec już od wczesnego dzieciństwa, natomiast schizofrenia pojawia się w ciągu życia. Są to dwie różne jednostki chorobowe, które z reguły wykluczają się.
Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Na Pana pytanie powinien odpowiedzieć lekarz prowadzący Pana i znający Pana-ma Pan do tego prawo.
Jeśli jest trudność..., sugeruję zasięgnąć opinii diagnostycznej u innego specjalisty.

Życzę Panu wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej