Schizofrenia a urodzenie zdrowego dziecka

Czy kobieta chorująća na schizofrenie ( ma teraz 36 lat) może być w ciązy i urodzić zdrowego maluszka?

Tak, może urodzić zdrowe dziecko. Jednakże istnieje podwyższone ryzyko (w porównaniu ze zdrową populacją), że dziecko może również zachorować w przyszłości na zaburzenie psychiczne.

Jak najbardziej może urodzić zdrowe dziecko. To czy ktoś cierpi na zaburzenia psychiczne nie powoduje od razu, że jego dzieci będą również chore. Oczywiście w schizofrenii istnieje czynnik genetyczny. Jednak duże znaczenie na to czy dziecko w przyszłości zachoruje ma środowisko, w którym będzie się wychowywać, opieka jaką zostanie otoczone. Czy mama będzie miała wsparcie w bliskich osobach, czy sama też będzie dbała o swoje zdrowie. To czy dziecko urodzi się zdrowe zależy od wielu czynników. Na niektóre mamy wpływ i może je zmieniać a nie które nie - jak uwarunkowania biologiczne i geny.
Pozdrawiam,
Marta Sałatowska