Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Autyzm u brata a planowanie ciąży

Dzień Dobry, Mam pytanie odnośnie autyzmu. Mój brat ma 10 lat i cierpi na autyzm. Planujemy mieć dzieci z moją żoną. Czy nasze dziecko/dzieci w jak dużym stopniu będzie narażone na to schorzenie? Dodam że mój brat jest pierwszym w rodzinie który na to cierpi, nikt pare pokolen wstecz tego nie miał. Pozdrawiam :) Czekam na odpowiedź
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, które ma także podłoże biologiczne. Jest zatem uwarunkowane genetycznie. Jest to jednak mutacja raczej kilku genów (niż tylko jednego). Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zaburzenia u konkretnej osoby w sytuacji, gdy stwierdzono je u rodzeństwa wynosi 3-8%. Występowanie autyzmu w rodzinie zatem zwiększa ryzyko pojawienia się go w kolejnych pokoleniach (w porównaniu do populacji ogólnej- 0,16%). Warto jednak pamiętać, ze to zaburzenie jest "stopniowalne" i jego obraz kliniczny może być różny (np. może nie mieć pełnoobjawowej formy).
Reasumując- tak, prawdopodobieństwo wystąpienia autyzmu u Państwa dzieci jest nieco wyższe niż w populacji ogólnej, nadal jednak stanowi bardzo niski procent.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Uznaje się że ryzyko w pierwszym stopniu pokrewieństwa sięga 4-8%. W przypadku Pana dzieci (drugi stopień pokrewieństwa) to ryzyko jest bliskie populacyjnemu. Populacyjne ryzyko spektrum chorób autyzmu sięga około 1%.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Prawdopodobieństwo wytąpienia autyzmu obecnie szacuje się na około jeden przypadek na sześćdziesiąt. Przyczyny do końca nie są znane. Odpowiedzialne mogą być geny ale również czynniki inne.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy