Autyzm u brata a planowanie ciąży

Dzień Dobry, Mam pytanie odnośnie autyzmu. Mój brat ma 10 lat i cierpi na autyzm. Planujemy mieć dzieci z moją żoną. Czy nasze dziecko/dzieci w jak dużym stopniu będzie narażone na to schorzenie? Dodam że mój brat jest pierwszym w rodzinie który na to cierpi, nikt pare pokolen wstecz tego nie miał. Pozdrawiam :) Czekam na odpowiedź

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, które ma także podłoże biologiczne. Jest zatem uwarunkowane genetycznie. Jest to jednak mutacja raczej kilku genów (niż tylko jednego). Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zaburzenia u konkretnej osoby w sytuacji, gdy stwierdzono je u rodzeństwa wynosi 3-8%. Występowanie autyzmu w rodzinie zatem zwiększa ryzyko pojawienia się go w kolejnych pokoleniach (w porównaniu do populacji ogólnej- 0,16%). Warto jednak pamiętać, ze to zaburzenie jest "stopniowalne" i jego obraz kliniczny może być różny (np. może nie mieć pełnoobjawowej formy).
Reasumując- tak, prawdopodobieństwo wystąpienia autyzmu u Państwa dzieci jest nieco wyższe niż w populacji ogólnej, nadal jednak stanowi bardzo niski procent.

Uznaje się że ryzyko w pierwszym stopniu pokrewieństwa sięga 4-8%. W przypadku Pana dzieci (drugi stopień pokrewieństwa) to ryzyko jest bliskie populacyjnemu. Populacyjne ryzyko spektrum chorób autyzmu sięga około 1%.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Prawdopodobieństwo wytąpienia autyzmu obecnie szacuje się na około jeden przypadek na sześćdziesiąt. Przyczyny do końca nie są znane. Odpowiedzialne mogą być geny ale również czynniki inne.
Pozdrawiam AM