ZOK a autyzm u dziecka

Witam,

jestem w 7. miesiącu ciąży i cierpię na zaburzenia obsesyjno kompulsywne. Od dłuższego czasu zamartwiam sie pytaniem, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia u mojego dziecka i czy może być przez to autystyczne. Bardzo prosze o informacje, czy mam czego sie obawiać.

Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Najważniejsze na tym etapie ciąży jest zadbanie o siebie i odpowiednie leczenie. Na pewno nie powinna się Pani martwić. Stres w ciąży ogólnie nie jest korzystny ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka. Zawsze oczywiście ważny jest ogólny stan zdrowia, sposób odżywiania się, stan emocjonalny, więc w tym sensie stres, który mogą powodować zaburzenia obsesyjno-kompulsywne jest jakimś czynnikiem ryzyka, podobnie jak wiele innych problemów. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u matki w ciąży nie powinny mieć istotnego wpływu na zwiększenie ryzyka wystąpienia autyzmu u dziecka. Chciałabym przypomnieć, że do dziś nie wiemy dokładnie jaka jest przyczyna autyzmu. Wiemy już sporo o mechanizmach jego rozwoju i objawach w pierwszych miesiącach życia dziecka, przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia. Ale co tak naprawdę dzieje się w życiu płodowym, które czynniki są istotne dla rozwoju autyzmu, tego jeszcze ciągle nie wiemy.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Rozpowszechnienie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych w społeczeństwie dochodzi ono około 2,5% populacji, czyli znacznie. Kiedy zaburzenie to występuje w rodzinie, ryzyko jego rozwoju jest większe i sięga nawet 9–10%.
W przypadku autyzmu występowanie to okoli 1 dziecko na 50, częściej u chłopców niż dziewcząt.
Pozdrawiam AM