Witam serdecznie!
Autyzm należy do całościowych zaburzeń rozwoju, którego pierwsze objawy manifestują się zazwyczaj w pierwszych trzech latach życia dziecka. Zaburzenia ze spektrum autystycznego stanowią skutek zaburzeń neurologicznych, które zakłócają prawidłową pracę mózgu. Pierwsze niepokojące sygnały w zachowaniach dziecka zgłaszają rodzice, którzy zauważają, że maluch „odstaje” od rówieśników, przejawia „dziwne zachowania”. Pierwsze symptomy autyzmu można zaobserwować już w okresie niemowlęcym. Najczęściej rodzice deklarują, że w okolicach drugiego roku życia dziecko przestaje mówić, unika kontaktów z ludźmi i nie chce bawić się z rówieśnikami, chociaż wcześniej rozwijało się całkiem normalnie. Regresja rozwoju malucha pojawia się w co trzecim przypadku zachorowania na autyzm. Poziom intelektualny ma doniosłe znaczenie w przebiegu choroby i w dalszych rokowaniach. Zdarzają się przypadki, kiedy dzieci z autyzmem wykazują głęboki niedorozwój umysłowy, ale są też dzieci, które przejawiają zaburzenia tylko w niektórych sferach, w pozostałych rozwój plasuje się w normie, a w niektórych nawet ma poziom ponadprzeciętny. Występują przypadki z tzw. zespołem sawanta, kiedy dziecko autystyczne prezentuje niewiarygodne zdolności w wąskiej dziedzinie, np. ma imponującą pamięć mechaniczną, niebywałe zdolności muzyczne albo biegle liczy niewyobrażalne ciągi liczb. Diagnoza autyzmu jest trudna i zwykle w skład zespołu diagnostycznego wchodzi kilku specjalistów – pediatra, pedagog, psycholog, foniatra, neurolog itp. Więcej o objawach autyzmu u dzieci pod linkami: Objawy autyzmu, Pierwsze objawy autyzmu, Autyzm u niemowlaka, Cechy autyzmu.
Pozdrawiam!
Jednym z pierwszych objawów są trudności lub brak kontaktu wzrokowego u niemowlęcia. Dalej są jeszcze inne wyznaczniki, zmiany w schemacie rozwoju dziecka. Potrzeba spełnienia konkretnych kryteriów zarówno jakościowo jak i ilościowo. Najczęściej jednak zaburzenie diagnozuje się później, jednak dane z wywiadu dotyczące zachowania w niemowlęctwie są istotne. Warto pamiętać, że wykorzystuje się je bardziej by potwierdzić diagnozę niż by przewidywać. To znaczy, że trudno kategorycznie potwierdzić albo wykluczyć zaburzenie we wczesnym okresie, gdyż dziecko może się zmieniać i może to być kwestia innego zaburzenia, nieharmonijnego rozwoju. Szczególnie, że mówimy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, a nie tylko pojedynczej jednostce.
Niestety nie jestem specjalistą od autyzmu i nie zajmuje się nim na co dzień, a jest to bardzo szerokie zagadnienie. Sugerowałbym się skontaktować najlepiej przynajmniej telefonicznie z placówką specjalizującą się w tym zakresie. W Łodzi jest to Fundacja Jasia i Małgosi link: http://www.jim.org/fundacja/index.php
Pozdrawiam
Jakub Pyka
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to już autyzm? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Ćwiczenia dla dziecka z autyzmem – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Późna diagnoza autyzmu u dziecka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Dieta bezglutenowa a autyzm – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Niepokojące zachowania 14-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy dziecko ma lekkie objawy autyzmu? – odpowiada Mgr Agnieszka Galas - Konsor
- Jak objawia się autyzm u małego dziecka? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak zdiagnozować autyzm? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Spektrum autyzmu u 2-latka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy to może być autyzm dziecięcy? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
artykuły
Zaburzenia rozwoju. Sprawdź, czym są całościowe zaburzenia rozwojowe
Zaburzenia rozwoju dziecka mogą przybierać różny c
Autyzm a agresja
Pojawiające się u części dzieci autystycznych zach
Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, terapia, dzieci, nastolatki, dorośli
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe klasyfiko