Całościowe zaburzenia rozwoju czy autyzm

Mój syn ma 2,5 roku, po parominutowej wizycie psychiatra oznajmił mi, że ma on całościowe zaburzenia rozwoju. Syn włączał i wyłączał wiatrak w gabinecie, a także nie reagował na swoje imię, poza tym czasami macha rączkami, gdy coś go ekscytuje, kiwa się na boki, czasami chodzi na paluszkach, kręci się, biega w kółko. Mówi tak, że tylko ja go rozumiem, łączy słowa np. daj am, papa mama, naśladuje odgłosy zwierząt, rozróżnia zwierzęta, pokazuje paluszkiem co go ciekawi i sprawdza moją reakcje np. pokazuje kotka i czeka, aż powiem: tak to jest kotek. Uwielbia się przytulać do mnie i całować. Bawimy się w łaskotki, ja go łaskocze a on mnie. Pokazywał flagi na samochodach, a w domu przykładał swoją flagę do samochodzików. Daje pić swojemu misiowi, kładzie piłkę na nocniku i mówi sisi, przy tym przykładzie muszę powiedzieć, że w jeden dzień zrozumiał, że robi siku, niestety nie zawsze woła. Pokazuje na obrazku przedmioty, pokazuje oko, nos,ucho, gdy się uderzy to cmoka, że trzeba pocałować, podczas kąpieli, gdy zaleje mu oczy, to krzyczy oko. Na placu zabaw biega i wspina się na drabinki. Nie bawi się w piaskownicy, ale wchodzi do niej pokazuje na piasek i mówi baba, kontaktuje się raczej z dorosłymi rzuca do nich piłkę albo pokazuje swoje zabawki. Proszę mi powiedzieć czy lekarz miął racje i czy moje dziecko może być autystyczne?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Niestety, drogą wirtualną nie jestem w stanie postawić żadnej diagnozy, nie widząc dziecka. Psychiatra zdiagnozował u Pani synka całościowe zaburzenia rozwoju (PDD, Pervasive Developmental Disorder). Całościowe zaburzenia rozwoju to nie tylko zaburzenia ze spektrum autyzmu (autyzm wczesnodziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera – łagodniejsza postać autyzmu), ale też zespół Retta, zespół Hellera, zaburzenia semantyczno-pragmatyczne. Niektóre zachowania, jakie przejawia Pani synek, są adekwatne do wieku rozwojowego malucha i nie świadczą o jakichś odchyleniach od normy. Niektóre jednak wskazują na zaburzenia rozwojowe. Niepokojące jest to, że dziecko nie reaguje na własne imię, chodzi na palcach, fiksuje się na zabawkach, które go fascynują, jakby cały świat w tym momencie dla niego nie istniał. Zaburzenia manifestują się też w sferze motorycznej – kiwanie się na boki, stereotypowe ruchy, bieganie w kółko. O zaburzeniach rozwoju świadczy także opóźniony rozwój mowy – dziecko komunikuje się ze światem w taki sposób, że jedynie Pani jest w stanie go zrozumieć. Z drugiej strony, takie zachowania jak: łączenie słów w zlepki dwuwyrazowe, naśladowanie odgłosów zwierząt, pokazywanie rzeczy, które są interesujące, przytulanie się i całowanie, odróżnianie części ciała, wchodzenie w interakcje z osobami dorosłymi przeczą diagnozie autyzmu. Oczywiście, dziecko autystyczne dziecku autystycznemu nie równe. Jedne maluchy cierpiące na autyzm mogą przejawiać stereotypie ruchowe i nic nie mówić, inne z kolei – mogą dość sprawnie używać języka, ale unikają bliskiego kontaktu fizycznego, dlatego diagnoza autyzmu jest taka trudna i wymaga zaangażowania specjalistów z wielu dziedzin. Więcej na temat autyzmu i całościowych zaburzeń rozwojowych może Pani przeczytać w naszym serwisie pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-autyzmu http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-atypowy http://portal.abczdrowie.pl/calosciowe-zaburzenia-rozwojowe http://portal.abczdrowie.pl/triada-autystyczna-czyli-charakterystyczny-wzorzec-objawow-w-autyzmie http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-gdzie-znajdziesz-pomoc http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-zespol-aspergera Jeżeli ma Pani wątpliwości co do trafności diagnozy dziecka, może Pani skonsultować synka z innym specjalistą. Wówczas będzie miała Pani szansę zweryfikować otrzymaną przez syna diagnozę. Przez Internet niestety nikt nie oceni zachowania maluszka. Rozpoznanie wymaga dokładnej obserwacji zachowań dziecka w różnych sytuacjach społecznych – w relacji z rodzicami, z osobami obcymi, podczas samotnej zabawy itp. Pozdrawiam i życzę powodzenia!