Spektrum autyzmu u 2-latka

Wlasnie dowiedzialam sie ze moj 2letni synek jest w spectrum autyzmu! Czy moze mi ktos wyjasnic roznice miedzy autyzmem a spectrum,. Z gory dziekuje

Dzień dobry!

Zachęcam do zadania tego pytania osobie, która diagnozowała synka. Ze względu na bardzo młody wiek dziecka i specyfikę zaburzeń rozwojowych, trudno odpowiedzieć na to pytanie bez osobistego kontaktu z Państwem.

Pozdrawiam!

Witam. Spektrum autyzmu to szerokie pojęcie, obejmujące różne typy osób o cechach autystycznych, wykazujących odmienne mechanizmy lub przyczyny powodujące trudności rozwojowe i mające często odrębne wymagania wobec środowiska. Wszystkie one charakteryzują się znacznymi zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji, jak również znacznie ograniczonymi zainteresowaniami i bardzo powtarzalnym zachowaniem. W skład spektrum autyzmu m. in. wchodzą: autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, Zespół Aspergera, autyzm wysoko funkcjonujący, całościowe zaburzenia rozwoju nie zdiagnozowane inaczej, zaburzenie semantyczno-pragmatyczne.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Autyzm, zaburzenia ze spektrum autyzmu, całościowe zaburzenia rozwoju kryją w sobie to samo. Autystyczna osoba może charakterystycznych cech mieć mniej lub więcej i w rożny sposób funkcjonować.
Pozdrawiam AM