Podejrzenie autyzmu u 26-miesięcznego chłopca

Czy mój synek ma autyzm? Bardzo proszę o pomoc! Mój 26 miesięczny synek nie chce nic pokazywać własnym palcem (jeżeli czegoś chce to naprowadza moją rękę na przedmiot), mówi "po swojemu" (koko, kuku, guga itp, żadnych konkretnych wyrazów), a od miesiąca jak jest z jakiegoś powodu wyjątkowo szczęśliwy to skacze i uderza się rączkami w brzuch. Poza tym jest zawsze uśmiechnięty, prawie nigdy nie wpada w złość, uwielbia spacery i zwierzęta, bawi się z dziećmi (ale tylko w niewielkich grupach).

Rozumiem Twój niepokój, bo maluszek ma już ponad 2 lata, a nie mówi. Objawy zachowań, które opisujesz mogą niepokoić. Proponuję, skontaktuj się jak najszybciej z poradnią psychologiczną i poproś o dokonanie obserwacji. Lepiej wykluczyć niż za późno rozpocząć terapię. Skontaktuj się z pediatrą i poproś o skierowania na badanie słuchu, do foniatry i psychiatry. Na stronie www.przedszkole-wwz.pl jest zakładka - objawy autyzmu, zapoznaj się i zaznacz, które objawy występują. Będzie to pomocne do wywiady z psychologiem.

Witam. Brak pokazywania palcem, brak rozwoju mowy są na pewno niepokojącymi symptomami. Jednakże, aby stwierdzić bądź wykluczyć autyzm konieczna jest konsultacja w ośrodku specjalizującym się w diagnozie i terapii dzieci z autyzmem.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie dopatrywałabym się od razu autyzmu tylko dlatego, że synek nie pokazuje paluszkiem. Może potrzeba więcej czasu na nabycie tej umiejętności. Zwrócić uwagę należy za to na słaby rozwój mowy i tu polecam wizytę u logopedy, który zapewne zauważy też czy dziecko rozwija sie prawidłowo czego niestety nie da się zrobić przez internet.
Pozdrawiam AM