Droga Pani tak opisać można byłoby każdego dwulatka, dzieci w tym wieku takie są nerwowe, próbują przejmować kontrolę nad otoczeniem i uczą się dopiero mówić dlatego często posługują się pojedynczymi słowami.
Może Pani jeszcze przepadać dziecko na obecność pasożytów ponieważ tego rodzaju infekcję czasem powodują u dzieci zmiany zachowania.
Witam, proszę poczekać na diagnozę neurologiczną, skonsultowac się z logopedą, ponieważ dwuletnie dziecko powinno mówić ponad 200 słów. Jezeli ma Pani możliwość to proszę skorzystać z kompleksowej diagnozy i terapii w Poradni szkolno-pedagogicznej. Zazwyczaj dzieci umawiane są do pedagoga, psychologa i logopedy. Specjaliści konsultują się i kieruja np. na wczesne wspomaganie rozwoju tzw.WWR
Pozdrawiam Aleksandra Karlik
Witam. Pisze Pani, że kontakt z Synkiem jest dobry, uśmiecha się i zaczepia, reaguje na imię, nie ma kłopotów z kontaktem wzrokowym, pokazuje paluszkiem, potrafi naśladować - to wszystko wykluczałoby autyzm. Niepokoi natomiast opóźniony rozwój mowy - chłopiec mówi pojedyncze słowa, natomiast jak podają badania naukowe, dwuletnie dziecko powinno wypowiadać około 300 słów i tworzyć proste zdania. Niepokojąca jest również wybiórczość jedzenia, która być może wynika z nadwrażliwości oralnej (czyli buzi). Zastanawiające jest także to, że pisze Pani iż Synek "w większości" rozumie polecenia, a nie wszystkie. Zalecałabym konsultację u logopedy wczesnej interwencji lub neurologopedy, jak również koniecznie wizytę u neurologa (trzeba wyjaśnić przyczynę fiksacji oraz "zapatrywania się").
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
www.logo-ped.gda.pl
Witam,
oprócz przytoczonych wyżej wskazówek polecałabym konsultację z terapeutą integracji sensorycznej. Opisane przez Panią objawy mogą być z tym związane.
Pozdrawiam
http://www.centrum-sensis.pl
Witam
Czy dziecko ma autyzm czy nie trudno powiedzieć. Faktem jest, że zaburzona mowa w wieku dwóch lat wymaga pomocy. Proszę skontaktować soę z psychologiem dziecięcym oraz logopedą. Terapia zapewne będzie konieczna.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Pojedyncze słowa u trzyletniego dziecka – odpowiada Piotr Bochański
- Czy powinnam się martwić, ze 2,5-letnie dziecko nie mówi? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Słabo rozwinięta mowa, nerwowość a autyzm u 2,5-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy to może być autyzm? Co robić? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Zachowanie dziecka w wieku 2 lat i 9 miesięcy a podejrzenie autyzmu – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Zachowanie syna a autyzm – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy problemy z mową mogą być przyczyną autyzmu? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Rozwój mowy u 16-miesięcznego syna – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Diagnostyka autyzmu u małego dziecka – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Brak mowy u dwulatka – odpowiada Mgr Anna Gocek-Jarpulkiewicz