Dieta bezglutenowa a autyzm

Witam, Chcialabym zapytac czy to prawda, że dieta bezglutenowa jest pomocna w leczeniu autyzmu u dzieci? Dziękuję.

Magdalena StusiĹska

Subiektywne spostrzeżenia rodziców wskazują, że u niektórych dzieci autystycznych diety eliminacyjne przynoszą poprawę w zakresie objawów ze strony przewodu pokarmowego i w zachowaniu dziecka. Inni rodzice mimo stosowania bardzo restrykcyjnej diety nie obserwowali istotnej zmiany zachowania. Niemniej jednak, dzieci autystyczne są predysponowane do chorób alergicznych, problemów gastroenterologicznych- które można i należy diagnozować tak jak u zdrowych dzieci. Tak więc, można spróbować wprowadzić u dziecka dietę bezglutenową, jeżeli będzie pomagała- pozostać przy niej.

Witam. Poprawę funkcjonowania dziecka ze spektrum autyzmu może przynieść jedynie dobrze dobrana i prowadzona terapia. Lecz wszelkie diety należy wprowadzać po wcześniejszym uzgodnieniu tego z lekarzem prowadzącym dziecko. U dzieci ze spektrum autyzmu, które przejawiają nietolerancję glutenu taka dieta oczywiście jest zalecana i jej stosowanie (gdy są do tego wskazania) może wpłynąć też na poprawę zachowania dziecka.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Dzień dobry,
dieta bezglutenowa stosowana u dzieci z autyzmem wrażliwych na gluten poprawi ich samopoczucie, zredukuje bolesne skutki nadwrażliwości na gluten, a co za tym idzie pozwoli na skuteczniejsze prowadzenie terapii autyzmu. Dziecko nietolerujące glutenu (t. j.z objawami celiakii) po zjedzeniu produktu, który go zawiera będzie czuło się źle (występują m. in. biegunki, wzdęcia, bóle brzucha) co utrudni kontakt z dzieckiem i negatywnie wpłynie na jego chęć podejmowania zadań składających się na oddziaływania terapeutyczne. Według niektórych badań wśród dzieci z autyzmem występuje większy odsetek dzieci cierpiących z powodu nietolerancji glutenu niż w populacji ogólnej, jednak nie jest tak, że wszystkie dzieci z autyzmem nie tolerują glutenu a jego wykluczenie jest gwarancją powodzenia terapii. Jeśli u dziecka nie występują objawy nietolerancji nie ma powodu by kategorycznie wykluczać gluten z diety.
Pozdrawiam serdecznie!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Często u dzieci, które mają dodatkowo nietolerancję pokarmową stosują rodzice dietę bezglutenową jak również bez laktozy i cukru. Wszystko zależy od tego na co dziecko jest uczulone i co, a czego nietoleruje jego organizm. Można to zbadać wykonując odpowiednie testy. Gdy wyeliminuje się z diety to co szkodzi to organizm funkcjonuje lepiej.
W przypadku autyzmu jednak podstawą jest systematyczna, wielokierunkowa terapia, która wspierana może być dietą.
Pozdrawiam AM