Nie ma takiego leku. Są tylko środki, które łagodzą niektóre symptomy autyzmu – zmniejszają nadpobudliwość, poprawiają koncentrację uwagi. W wielu przypadkach dieta poprawia stan dziecka, np. dieta bezmleczna, bezcukrowa, bezglutenowa. W przypadku występowania u dziecka bólów brzucha, biegunek, kłopotów ze snem, należy je leczyć, bo to wpływa na poprawę ogólnego stanu dziecka. Warto też pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych.
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym a u jego podłoża naukowcy znajdują bardzo wiele przyczyn i genetycznych i środowiskowych. Ciągle trwa poszukiwanie odpowiedzi. Nie ma jednego leku i nie spodziewam się jednego leku dla wszystkich ze spektrum autyzmu.
Podstwowym postępowaniem obecnie jest terapia.
Poza tym warto bacznie obserwować dziecko ponieważ choroby układu pokarmowego , alergie, nietolerancje, niektóre choroby metaboliczne mogą znacząco wpływać na stan dziecka pogarszając go.
Bardzo często zachowania autystyczne utrudniają wstępne rozpoznanie dolegliwości dziecka. Gdy idziemy do lekarza lub dietetyka warto skupiać się na opisywaniu dolegliwości np. "kuli się", "uciska brzuch", "oddaje luźne stolce czasami po 3-4 razy dziennie", "wydalany kał ma zawsze kwaśny zapach i rozpada się", "obgryza paznokcie i źle śpi w nocy, wybudza się nad ranem", "lubi pokarmy mięsne". Jesli zaczynamy wypowiedź od tego, że nasze "dziecko je tylko pokarmy węglowodanowe i słodkie bo ma wybiórczość jedzeniową i nadwrażliwości lub niedowrażliwości sensoryczne bo jest autyzstyczne" - to sugerujemy, że dziecko ma tak bo ma autyzm. Nie mówmy o autyzmie - mówmy o dolegliwościach.
Dolegliwości są podstawą do skierowania na badania. Nie ma jednej ścieżki postępowania u wszystkich dzieci z autyzmem jeśli chodzi o badania. Zawsze warto konsultowac się z osobami, które pracują z rodzicami dzieci z autyzmem i dziećmi.
https://www.facebook.com/NutriMENTOR.Europe.ltd?ref=hl
http://www.anetawasilewska.pl/home
Witam
Niestety nie ma leku na autyzm. Leki, które czasem stosują lekarze w stosunku do osób z autyzmem mają na celu poprawę funkcjonowania w różnych obszarach np wyciszenie, uspokojenie jednak nie wyleczą. Stosuje się je ze względu na inne zaburzenia towarzyszące.
Pozdrawiam AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zalecana dieta dla dziecka z autyzmem – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Dieta dla dziecka z autyzmem i wskazane badania – odpowiada Mgr Dorota Barańska
- Biomedyczne leczenie autyzmu – odpowiada Mgr Joanna Grochowska
- Dieta u dziecka z autyzmem – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Dieta bezglutenowa a autyzm – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Czy autyzm jest uleczalny? – odpowiada Mgr Joanna Grochowska
- Autyzm u brata a planowanie ciąży – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Leczenie autyzmu u 10-latka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy autyzm ma wpływ na płodność? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie badania w diagnozie autyzmu? – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej