Witaj. Jakaś szczególna dieta nie jest obowiązkowa lecz warto stosować odpowiednio dostosowaną. Wspomaga ona naturalny rozwój dziecka :)
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://blog.psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/
Terapie i konsultacje on-line.
http://psychopedagog.eu/terapia-online/
Witam. Dieta u dziecka potrzebna jest tylko wtedy, gdy są do tego wskazania medyczne. Tak samo jest w przypadku dziecka z autyzmem.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl/
Witam,
Według danych zebranych od rodziców dzieci autystycznych, zaobserwowano, że stosowanie specjalnych diet eliminacyjnych znacznie poprawiało stan chorego. Zaobserwowano, że wycofanie z diety glutenu i kazeiny (białko mleka) istotnie łagodziło bądź nawet zupełnie usuwało zaburzenia zachowania, a także poprawiało funkcje poznawcze dzieci. Jest hipoteza która mówi, że pacjenci autystyczni nie trawią całkowicie glutenu i kazeiny, a to powoduje powstawanie gluteomorfin i kazeomorfin, które mają działanie typowe do narkotyków, w tym objawy wycofania, opóźnienia, utrata umiejętności społecznych i językowych.
Większość pacjentów wykazuje nieprawidłowe zachowania żywieniowe. Dzieci z autyzmem często mniej dokładnie odczuwają smaki kwaśny i gorzki, ale dobrze reagują na słodki i słony, co może tłumaczyć niechęć do spożywania białka, ale lubią węglowodany.
Dieta pacjentów z autyzmem powinna zawierać jak najmniej produktów wysokoprzetworzonych. Żywność taka zawiera sztuczne barwniki i konserwanty a te mogą wywoływać nasilenie objawów behawioralnych, takich jak:nadpobudliwość, problemy oddechowe, zaburzenia snu a także wypryski skórne, objawy żołądkowo-jelitowe. Powinno też się z diety wyeliminować syropy: kukurydziany i glukozowo-fruktozowy oraz sztuczne substancje słodzące, ponieważ zaburzają one produkcję insuliny i powodują duży przyrost masy ciała. Sztuczne substancje smakowo-zapachowe np. glutaminian sodu, mogą powodować bóle głowy, sztywnienie i mrowienie mięśni, osłabienia, napady astmy.
Pacjenci z zespołem Aspergera powinni być suplementowani dobrej jakości preparatami multiwitaminowymi, które nie będą zawierały sztucznych barwników i aromatów. Zaobserwowano również, że suplementacja witaminą B6 i magnezem wpływa na zmniejszenie objawów nadpobudliwości i obniża stopień agresji. Dieta powinna ponadto być obfita w kwasy omega-3, które wpływają na poprawę mowy, zdolności koncentracji oraz wapń i witaminę D.
Warto również rozważyć wprowadzenie diety eliminacyjnej opartej o wyniki testów na nietolerancje pokarmowe.
Odpowiadając na Pani pytanie, TAK warto udać się do dietetyka po poradę.
Polecam ponadto artykuł w aktualnym numerze FOOD FORUM " Postępowanie żywieniowe w chorobach autystycznych" autorstwa dr n.med. Ireny Dawidiuk
Pozdrawiam
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl
Tak, bez niej praca z dzieckiem można powiedzieć, że jest jałowa.
Zgadzam się z osobami, które dodały wpisy powyżej, że warto włączyć odpowiednią dietę, ale pod kontrolą doświadczonej osoby (np. dietetyka dziecięcego)
Witam
Zajęcia terapeutyczna to podstawa. Muszą odbywać się systematycznie, stale i być wielowymiarowe tak by pobudzały różne sfery rozwoju. Często rodzice stosują też dietę bez glutenu, laktozy i cukru. Jest ona zasadna o ile dziecko ma nietolerancję tych produktów lub alergię. Proszę skonsultować się z dietetykiem przed rozpoczęciem zmiany żywienia.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta bezglutenowa a autyzm – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Autyzm i brak trawienia glutenu – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Zalecana dieta dla dziecka z autyzmem – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Dieta u dziecka z autyzmem – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Jaka dieta i badania u autystycznego dziecka? – odpowiada Mgr Joanna Pluta
- Czy jest lek na autyzm? – odpowiada Mgr Joanna Grochowska
- Jakie badania w diagnozie autyzmu? – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Jaka dieta dla dziecka z autyzmem? – odpowiada Mgr Małgorzata Nikonowicz
- Dieta dla dziecka z autyzmem i ustawienie jadłospisu – odpowiada Mgr Zuzanna Mroczkowska
- Dobór diety dla 2,5-letniego dziecka z autyzmem – odpowiada Mgr Joanna Pluta
artykuły
Diagnostyczna dieta eliminacyjna - na czym polega i kiedy stosować?
Diagnostyczna dieta eliminacyjna dedykowana jest p
Nietolerancja glutenu - objawy, badania, dieta
Nietolerancja glutenu może dawać niejednoznaczne o
Lato sprzyja alergiom pokarmowym. Ostrzegają przed fatalnym błędem
Coraz więcej osób, podejrzewając alergią pokarmową