Czy można zapobiec autyzmowi?

Witam jestem w 38 tygodniu ciąży im bliżej porodu tym większy stres o zdrowie dziecka na badaniach wszystko jest ok Ale boje się powikłań około porodowych które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia autyzmu lub porażania mózgowego. Proszę udzielić mi pytanie na nurtujące pytanie Jak duże jest ryzyko że u dziecka rozwinie się autyzm lub jakaś mutacja de novo i czy można jakoś zapobiec autyzmowi i kiedy najczęściej występują objawy czy można zauważyć jakieś u 6 miesięcznego dziecka

Witam Panią
Jeżeli badania prenatalne są w porządku, to proszę
niepotrzebnie nie stresować siebie i dziecka.
Proszę spokojnie przygotować się na jego przyjście.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Autyzm szacuje się, iż występuje u jednego dziecka na około siedemdziesiat. Nie znane są jednoznaczne przyczyny. Mogą być odpowiedzialne geny ale też jak sama Pani zauważyła różnego rodzaju powikłania okołoporodowe. Istotne jest też jak przebiegała ciąża i jak matka dbała o siebie i dziecko w tym szczególnym okresie. Stres nie jest wskazany więc może nie warto zamartwiać się na zapas tylko cieszyć tym czasem, monitorować przebieg ciąży, chodzić do lekarza, zdrowo się odżywiać i dbać o siebie.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac