Czy autyzm jest chorobą genetyczną?

Witam moje pierwsze dziecko chłopiec ma lat6 zdiagnozowano u niego Autyzm, teraz mam drugie dziecko lecz z innego związku jaka jest szansa że drugie moje dziecko będzie zdrowe??? Dziękuje za odpowiedz

Witam. Przyczyny autyzmu są złożone, na pojawienie się tego zaburzenia rozwojowego ma wpływ wiele czynników. Jednym z czynników są uwarunkowania genetyczne. Nie można jednoznacznie przewidzieć, że Pani drugie dziecko będzie dzieckiem zdrowym, nie obciążonym spektrum autyzmu. Ale też nie należy z góry zakładać, że będzie miało autyzm. Proszę uważnie obserwować rozwój dziecka i w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się do placówki diagnozującej to zaburzenie. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Autyzm może mieć bardzo różne przyczyny. Genetyczne podłoże to 10-30% dzieci autystycznych. U pozostałych dzieci wpływ mają różne inne czynniki (przedporodowe, porodowe i poporodowe). U dzieci z genetycznym autyzmem zazwyczaj obserwuje się jeszcze wady wrodzone i opóźnienie rozwoju/niepełnosprawność intelektualną. Jeśli tych innych objawów nie ma u Pani dziecka, ostrożnie można oszacować, że ryzyko powtórzenia autyzmu u kolejnego dziecka z tego samego związku wynosi 4% (1 na 25). Skoro zmieniła Pani męża, z pewnością jest niższe niż podane, ale tego nie da się już wyliczyć.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie ma jednoznacznej przyczyny autyzmu. Wiemy,że genetyka bierze w tym udział jednak również inne czynniki. Autyzm występuje w około jednym przypadku na sześćdziesiąt i częściej u chłopców.
Pozdrawiam AM