Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dziedzieczenie zespołu Aspergera

Witam. Moja mama ma Zespół Aspergera? Jakie jest prawdopodobieństwo, że wystąpi on u mojej córki? Bo jest to choroba dziedziczna, tak? Czy mam się czego obawiać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Zespół Aspergera

Jednym z zaburzeń rozwoju jest Zespół Aspergera, będący odmianą autyzmu. O tym, jak objawia się ten zespół, opowiada Joanna Grochowska z Fundacji Synapsis.

Witam,
czynnik genetyczny leży prawdopodobnie u podłoża Zespołu Aspergera, jednak jest zbyt mało poznany na dzień dzisiejszy żeby określać konkretne ryzyko. Nie jest to takie jednoznaczne, nie ma określonego konkretnego genu, który by za to odpowiadał, więc nie da się określić jakichś jasnych algorytmów. Rozumiem, że po prostu martwi się Pan o córkę, nie wiem z jakim dokładnie jest wieku, ale proszę po prostu uważnie obserwować jej rozwój w razie wątpliwości konsultować się z psychologiem. Generalnie zaburzenia ze spektrum Zespołu Aspergera tworzą pewne kontinuum, od pełnoobjawowego zespołu po pewne cechy, zarówno i z jednym jak i z drugim można sobie radzić. Z drugiej strony im większa uważność rodziców tym lepsze szanse na adekwatną pomoc, gdyby była potrzebna. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Psycholog posiadający specjalizację z psychologii klinicznej oraz neuropsychologii.
0

Prawdopodobieństwo jest wyższe niż w populacji, jeśli w rodzinie ktoś cierpi na zaburzenia ogólnorozwojowe (jak zespół Aspergera). Jednak jest to tylko prawdopodobieństwo, dlatego zachęcam do bycia dobrej myśli, obserwowania (ale nie nadmiernego) córeczki. Ostatecznie pomimo dziedziczności, Pan nie cierpi na to zaburzenie.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy