Jak objawia się Zespół Aspergera?

Poznałam chłopaka. Po dwóch latach dowiedziałam się, że ma aspergera. Zachowywał się, jak książę. Po trzech latach coś mu odbiło. Zaczął chodzić na dyskoteki, pić, kłamać. Znalazł sobie nawet inną kobietę, przy ktorej udawał zupełnie kogoś innego. Wymyslał przeróżne historie. Mnie mówił, że to tylko znajoma, ale pozniej sie wydało. Nigdy nie chciał dać mi spokoju ani rozstać się, gdy mówiłam że dwóch nie może mieć. Teraz nie jest z nią, kocha mnie, nie daje spokoju telefonami, smsami itp... Za dlugo do pracy się nie nadaje, bo zaczyna kombinować zwolnieniami. Napady szału już przeżyłam.. Wiem, jak potrafi sponiewierać. Wysysa ze mnie duszę, ciagle rani. Chce być ze mną, nie chce żyć beze mnie, a ciągle rani, jak dowiaduję się, że po raz kolejny zostałam oszukana. Kilka lat poszło na marne. On ciągle mnie sobą prześladuje. Czy on nie zdaje sobie sprawy z tego co zrobił i do czego jest zdolny...

Pomóżcie mi, wytłumaczcie. Był wierny i wspaniały na początku. A to imprezowicz, pijak, kobieciarz, kłamca, bajkomówca. W żadnej pracy nie może się długo utrzymać, nie dotrzymuje obietnic, a teraz znów mówi - ja już nigdy żadnych głupot nie zrobię, zrozumiałem co zrobiłem i tak w kółko i znów do następnego razu? A mój ból? Moje cierpienie?

Pomóżcie proszę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Co prawda, klasyfikacja diagnostyczna ICD-10 określa zespół Aspergera jako całościowe zaburzenie rozwojowe, to jednak ogranicza kryteria diagnostyczne do dzieci, a nie odnosi ich do dorosłych. A przecież ludzie chorujący na zespół Aspergera z niego nie wyrastają, ta choroba towarzyszy im przez całe życie. Jak objawia się zespół Aspergera u dorosłych? Wśród podstawowych objawów wymienia się: zaburzenia umiejętności społecznych, nieumiejętność lub niechęć pracy w grupie, niezdolność przyjęcia perspektywy innych osób, niezdolność do empatii, podejmowanie rutynowych i niezmiennych zachowań, trudności w komunikacji niewerbalnej (ograniczone gesty, skąpa ekspresja, dystans fizyczny, kłopoty z kontaktem wzrokowym), niezdolność przewidywania intencji innych. Poziom rozwoju językowego i poznawczego zazwyczaj pozostaje adekwatny do wieku jednostki, co odróżnia zespół Aspergera od zwykłego autyzmu. Dla osób z zespołem Aspergera niepisane zasady społeczne są niezrozumiałe, nie potrafią ich odczytać ani się do nich zastosować. Wypowiedzi są interpretowane w sposób dosłowny, niektóre słowa i wyrażenia (szczególnie abstrakcyjne) są niezrozumiałe. Ludzie z zespołem Aspergera trzymają się sztywno czynności rutynowych. Utrzymanie pracy nastręcza im wiele kłopotów. Są bardzo często odbierani jako osoby bezmyślne, nieuprzejme, a nawet zagrażające. Więcej na temat zespołu Aspergera może Pani przeczytać pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-zespol-aspergera. Nie wiem, na ile zachowania Pani partnera wynikają z choroby, a na ile są podyktowane znajomością z inną kobietą. Skoro na początku Pani partner był czuły i kochający, a potem nagle zaczął kłamać i ranić Panią, to być może duży wpływ miała na niego nowa znajomość. Rozumiem Pani smutek, żal, pretensje, złość, ale związki z osobami, które cierpią na zespół Aspergera są o tyle trudne, że osoba cierpiąca na to zaburzenie nie jest w stanie wcielić się w stany emocjonalne drugiej strony, dlatego może chcieć wrócić i zacząć od nowa tworzyć relację, mimo iż dopuściła się zdrady. Jeżeli trudno uporać się Pani z negatywnymi emocjami, proszę rozważyć opcję wizyty u psychologa w poradni zdrowia psychicznego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!