Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Praca dla osoby z zespołem Aspergera

Jakie prace może wykonywać osoba z Zespołem Aspergera z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jeżeli ma problemy manualne?
MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Zespół Aspergera

Jednym z zaburzeń rozwoju jest Zespół Aspergera, będący odmianą autyzmu. O tym, jak objawia się ten zespół, opowiada Joanna Grochowska z Fundacji Synapsis.

Witam,
Należy wybrać zawód wykorzystujący mocne strony osób z zespołem Aspergera. Zarówno bardzo dobrze, jak i gorzej funkcjonujące osoby mają bardzo słabą pamięć krótkoterminową, lecz ich pamięć długoterminowa jest często lepsza niż u większości zdrowych ludzi. Wielką trudność sprawiają mi zadania w dużym stopniu obciążające pamięć krótkoterminową. Nie mogę wykonywać wielu zadań jednocześnie.
Praca powinna mieć dobrze zdefiniowany cel lub efekt końcowy.
Sprzedawaj swoją pracę a nie osobowość.
Szef musi poznać twoje społeczne ograniczenia.
Istotne jest, aby dobrze funkcjonujące osoby z zespołem Aspergera wybierały obszar przyszłej pracy na swoją główną specjalizację w szkoole. Informatyka jest dobrym wyborem, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że wielu najlepszych programistów ma albo zespół Aspergera albo niektóre z jego cech. Inne dobre specjalizacje to księgowość, inżynieria, bibliotekoznawstwo oraz sztuka a szczególnie sztuka użytkowa i rysunek. Powinno unikać się specjalizacji w historii, politologii, biznesie, anglistyce lub czystej matematyce.
pozdrawiam i życze powodzenia

0

Jeśli ma określony stopień niepełnosprawności powinna to być praca w zakładzie pracy chronionej lub na stanowisku pracy chronionym. Poza tym powinna to być praca dopasowana do indywidualnych potrzeb, zdolności i możliwości konkretnej osoby.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy