Czy powyższe objawy mogą sugerować zespół Aspergera?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym, czy przypadkiem nie mam zespołu aspergera. Stąd proszę o poradę. Mam 24 lata i studiuję medycynę. W szkole nauka nie sprawiała mi większych kłopotów, udało mi się również osiągnąć wysokie pozycje w olimpiadach przedmiotowych. Jednocześnie od przedszkola towarzyszy mi uczucie inności. Przez całe dotychczasowe życie miałem spore kłopoty w relacjach towarzyskich, nie miałem nigdy dziewczyny. W rozmowach uwielbiam zagadnienia tematyczne, niestety nie jestem w stanie prowadzić rozmowy o niczym lub opartej na dużej dawce ironii. Posiadam ponadto liczne zainteresowania, które mnie niezwyle pochłaniają (medycyna, góry, geografia, sztuka i sport), można powiedzieć, że stanowią one większość mojego życia. Odpuszczenie treningu w ciągu dnia powoduje u mnie rozdrażnienie. Czy powyższe objawy mogą sugerować ZA? Jednocześnie dodam, że zawsze uchodziłem za osobę dość zdolną i zaradną, więc ciężko mi uwierzyć, że mogę być zaburzony. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Szanowny Panie,

Rozpoznanie ZA warto pozostawić specjalistom - nikt odpowiedzialny nie udzieli Panu odpowiedzi na postawione pytanie via internet, bez przeprowadzenia z Panem wywiadu, wykonania testów itd. Jeżeli zależy Panu na diagnozie, polecam kontakt z zespołem specjalistów zajmujących się obszarem autyzmu (najczęściej taki zespół składa się z psychologa, pedagoga i psychiatry) - w zależności od wybranej placówki, diagnoza zamyka się w 3-5 spotkaniach.

Życzę dużo dobrego,

mgr Małgorzata Ziółkowska

www.strefa-ciszy.online

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana obawy o swoje zdrowie natury psychicznej. Przypadłość, o której Pan pisze jest częsta, ale trudna do szybkiego rozpoznania. Aczkolwiek stwierdzono, że im wcześniej się wykryje to zaburzenie, tym szybciej można rozpocząć właściwą terapię oraz leczenie. Wbrew pozorom, osoby z zespołem Aspergera mogą funkcjonować w sposób prawidłowy bez obniżenia komfortu życia.

Do charakterystycznych objawów omawianej przypadłości, można by zaliczyć: trudności w akceptowaniu zmian, zaburzenia w integracji sensorycznej, zbytnia reakcja na bodźce (między innymi dźwiękowej, wzrokowe i bólowe), trudności w interakcji społecznej, problemy z czynnościami manualnymi, a także obsesyjne zainteresowania. Bardzo często, osoba z zespołem Aspergera posiada trudności z empatią, z zauważeniem problemów innych osób, a także zrozumieniem odmiennego punktu widzenia. Występuje też nierzadko odmienna reakcja na daną sytuację.
Jeżeli istnieją pewne wątpliwości, zalecamy konsultację z psychologiem. Tylko wykwalifikowany specjalista będzie mógł wykluczyć, bądź potwierdzić taką przypadłość.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera

https://parenting.pl/czym-w-istocie-jest-zespol-aspergera

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.