Witam... żeby rozstrzygnąć Pana wątpliwość konieczny jest bezpośredni kontakt ze specjalistą. Z Pana listu wnoszę, że takie kontakty w przeszłości miały miejsce wielokrotnie i żaden profesjonalista nie miał wątpliwości co do diagnozy, prawdopodobieństwo pomyłki jest więc raczej małe. Mnie zainteresowało dlaczego diagnoza ma dla Pana takie znaczenie. Osobiście wolałbym być dobrze leczony i wyleczony nip poprawnie zdiagnozowany, podejrzewam więc, że z dotychczasowych kontaktów z psychologami nie jest Pan zadowolony. Może warto, żeby to dotychczasowe niepowodzenia w terapii stały się przedmiotem refleksji, a nie diagnoza. W psychiatrii jednostki diagnostyczne służą przede wszystkim porozumieniu między specjalistami - stanowią rodzaj "konwencji terminologicznej". Zazwyczaj z ich zmiany dla pacjenta bezpośrednio niewiele wynika, chyba że zmiana diagnozy skutkuje także zmianą leczenia.Pozdrawiam.
Jeśli ma pan wątpliwości co do postawionej diagnozy to proszę porozmawiać o tym z psychologiem, który pana prowadził. Przez internet nie sposób stawiać diagnozy.
Witam,
Najważniejsze jest pytanie, co Pana skłania do otrzymania diagnozy? Moge się domyślać, że zależy Panu na tym, żeby jak najlepiej zrozumieć siebie i swoje problemy? Zachęcam zatem do wizyty u psychoterapeuty.
Zespół Aspergera rozpoznawany jest najczęściej w wieku dziecięcym, bywa, że jego objawy z wiekiem ulegaja zmianie, nawet osłabieniu. Zespół Aspergera ma także, choć nie do końca rozpoznane podłoże mózgowe. Zaburzenia osobowości natomiast rozpoznaje się w wieku dorosłym, nie wcześniej niz przed 18-stym rokiem życia, są to zaburzenia, w powstaniu których zdecydowanie więszy udział mają czynniki środowiskowe, choć niewątpliwie i wrodzone czynniki mogą mieć udział w ich powstawaniu.
Rzeczywiście schizoidalne zaburzenie osobowości ma pewne wspólne cechy z Zespołem Aspergera, bywa tak, że osoba dotknięta w dzieciństwie Zespołem Aspergera, w dorosłości ma schizoidalne zaburzenie osobowości. Zachęcam do diagnozy u specjalisty.
Najprawdopodobniej jest tak, że Pana obecny stan wskazuje na schizoidalne zaburzenia osobowości i tyle. Diagnozę stawia się zawsze w oparciu o określony system klasyfikacji, a rozpoznanie zależy również od wieku pacjenta. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy zespół Aspergera może występować równocześnie z osobowością schizotypową? – odpowiada Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
- Diagnoza zespołu Aspergera – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Kto zajmuje się diagnozą zespołu Aspergera? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Zespół Aspergera a osobowość borderline u kobiet – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Zmiana diagnozy dotyczącej zespołu Aspergera – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Zdiagnozowanie zaburzeń osobowości F60 – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Zespół Aspergera i zaburzenia osobowości – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zaburzenia integracji sensorycznej a zespół Aspergera – odpowiada Mgr Agnieszka Krawczyk
- Dziedzieczenie zespołu Aspergera – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Różnice pomiędzy syndromem borderline a zespołem Aspergera – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
artykuły
Schizoidalne zaburzenia osobowości
Schizoidalne zaburzenia osobowości zostały ujęte w
Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, terapia, dzieci, nastolatki, dorośli
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe klasyfiko
Niedojrzałość emocjonalna - objawy, przyczyny i leczenie
Niedojrzałość emocjonalna nie jest zaburzeniem czy