Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Diagnoza zespołu Aspergera a schizoidalne zaburzenie osobowości

Dzieńdobry, zdiagnozowano u mnie Aspergera w podstawówce. Odwiedzałem psychologów- żaden nie wyraził wątpliwości co do diagnozy. Jednak ja sam zacząłem mieć co do tej diagnozy wątpliwości, kiedy u mojej starszej siostry w Stanach zdiagnozowano Bordeline Personality Disorder. Czytałem na temat jej choroby i trafiłem na informacje, że łatwo pomylić aspergera właśnie ze schizoidalnym zaburzeniem osobowości (było podane jako pochodna bpd). Czy to możliwe, że w rzeczywistości nie mam aspergera?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu

Witam... żeby rozstrzygnąć Pana wątpliwość konieczny jest bezpośredni kontakt ze specjalistą. Z Pana listu wnoszę, że takie kontakty w przeszłości miały miejsce wielokrotnie i żaden profesjonalista nie miał wątpliwości co do diagnozy, prawdopodobieństwo pomyłki jest więc raczej małe. Mnie zainteresowało dlaczego diagnoza ma dla Pana takie znaczenie. Osobiście wolałbym być dobrze leczony i wyleczony nip poprawnie zdiagnozowany, podejrzewam więc, że z dotychczasowych kontaktów z psychologami nie jest Pan zadowolony. Może warto, żeby to dotychczasowe niepowodzenia w terapii stały się przedmiotem refleksji, a nie diagnoza. W psychiatrii jednostki diagnostyczne służą przede wszystkim porozumieniu między specjalistami - stanowią rodzaj "konwencji terminologicznej". Zazwyczaj z ich zmiany dla pacjenta bezpośrednio niewiele wynika, chyba że zmiana diagnozy skutkuje także zmianą leczenia.Pozdrawiam.

0
Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze
39 poziom zaufania

Jeśli ma pan wątpliwości co do postawionej diagnozy to proszę porozmawiać o tym z psychologiem, który pana prowadził. Przez internet nie sposób stawiać diagnozy.

0

Witam,
Najważniejsze jest pytanie, co Pana skłania do otrzymania diagnozy? Moge się domyślać, że zależy Panu na tym, żeby jak najlepiej zrozumieć siebie i swoje problemy? Zachęcam zatem do wizyty u psychoterapeuty.
Zespół Aspergera rozpoznawany jest najczęściej w wieku dziecięcym, bywa, że jego objawy z wiekiem ulegaja zmianie, nawet osłabieniu. Zespół Aspergera ma także, choć nie do końca rozpoznane podłoże mózgowe. Zaburzenia osobowości natomiast rozpoznaje się w wieku dorosłym, nie wcześniej niz przed 18-stym rokiem życia, są to zaburzenia, w powstaniu których zdecydowanie więszy udział mają czynniki środowiskowe, choć niewątpliwie i wrodzone czynniki mogą mieć udział w ich powstawaniu.
Rzeczywiście schizoidalne zaburzenie osobowości ma pewne wspólne cechy z Zespołem Aspergera, bywa tak, że osoba dotknięta w dzieciństwie Zespołem Aspergera, w dorosłości ma schizoidalne zaburzenie osobowości. Zachęcam do diagnozy u specjalisty.

Psycholog posiadający specjalizację z psychologii klinicznej oraz neuropsychologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy