Zespół Aspergera i zaburzenia osobowości

Zdiagnozowano u mnie Zespol Aspergera i jedno z zaburzen osobowosci. Studiuję psychologię. Dodam, iż mam wysoką srednia - na tej plaszczyznie osiagam wiele sukcesow. Jednak bywają okresy, kiedy nie czuję się zbyt dobrze. Zespol Aspergera bywa dokuczliwy. Moje pytanie jest następujące: czy jesli ktos z uczelni dowiedzialby się, iz zmagam się z ZA moglabym spotkać się ze stygmatyzacją i np. zostać wyrzucona ze studiów? Pozdrawiam,

Psychologia jest kierunkiem bardzo szerokim, zatem nie sądze, by groziło Pani wydalenie ze studiów tylko z powodu choroby (ZA). Oczywiscie jest to możliwe, gdyby jej objawy spowodowały, że kontynuacja studiów nie byłaby wskazana. Podobnie z zaburzeniami osobowosci- wiele zalezy od ich rodzaju oraz nasilenia. Zachęcam jednak Panią do przemyślenia swojej motywacji do tych studiów, a także celu, jaki sobie Pani stawia po ich ukończeniu. Inaczej mówiąć wyboru zawodu, jaki chce Pani wykonywać, gdyż np. praca z ludźmi, pacjentami może stanowić dla Pani poważne wyzwanie. Właśnie w momencie wyboru rodzaju pracy mogą pojawić się większe komplikacje, czy ograniczenia, to znaczy zaburzenia mogą miec wpływ na przyjęcie lub utrzymanie pracy. Dlatego stanowczo zachęcam do podjęcia psychoterapii. Pomoże Pani lepiej zrozumieć siebie, radzić sobie z relacjami interpersonalnymi, poradzic sobie z objawami zaburzeń itp, a tym samym lepiej przygotować się do funkcjonowania zawodowego po studiach.

Odpowiadam. Nie wyobrażam sobie psychologa praktyka z ZA i niewyleczonym zaburzeniem osobowości. W jaki sposób zamierza Pani w przyszłości pomagać innym mając sama takie trudności?
Chyba, że studiuje Pani czysto hobbystycznie i nie zamierza zajmować się pracą z ludźmi.

Pozdrawiam!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl