Jak leczyć te objawy zespołu Aspergera?

Dzień dobry niedawno zdiagnozowano u mnie zespół Aspergera, wcześniej już nerwicę. od dziecka męczą mnie fiksacje na temat kształtów (głównie geometrycznych)- takie jakby wyszukiwanie formy (kształtu) doskonałej i przypisywaniu jej niemal "nadprzyrodzonych" właściwości. Jak można się zobojętnić na takie fiksacje? Bardzo mnie to już męczy, a w okresach kiedy mi odpuszczały i się do tego dystansowałem czułem się dużo lepiej... Byłem już na paru terapiach i niezbyt mi pomogły, biorę też leki. Bardzo chciałbym być już na stałe obojętny na kształty i przestać się na nich fiksować

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie, które zadał Pan na naszej stronie. Domyślam się z niego, iż doświadcza Pan sporych trudności w codziennym funkcjonowaniu.

W ostatnich latach w spojrzeniu nauki/medycyny na problemy osób neuroatypowych zachodzą zmiany. Można zaobserwować, że stary nurt traktował autyzm jako zaburzenie i wszelkie oddziaływania, czy to farmakologiczne, czy psychologiczne miały taką osobę jak najbardziej dopasować do sposobu funkcjonowania większości. Nowy nurt podpowiada akceptację i prawo do bycia sobą osobom, których umysł działa w inny sposób – inny, nie gorszy. Chodzi o to, by znaleźć takie rozwiązania, by osobie autystycznej, np. z zespołem Aspergera, żyło się dobrze wśród neurotypowej większości, bez potrzeby maskowania swojego odmiennego postrzegania i działania.

Zastanawiam się dlaczego odczuwa Pan potrzebę walki z naturalnym sposobem działania Pana umysłu? A gdyby zamienić to w zaletę? Proszę się zastanowić, czy może jest taki rodzaj zajęcia, hobby, pracy, w której cecha, o której Pan mówi byłaby atutem?

Wspomniał Pan o farmakoterapiach i psychoterapiach i ich niewielkiej skuteczności w Pana doświadczeniu. Skoro diagnozę otrzymał Pan niedawno, proponuję pilną samoedukację na temat tego, czym różni się sposób działania Pana mózgu od osób typowych neurologicznie. Znajdzie Pan ją w internecie oraz wielu książkach o tym temacie. Taka wiedza pomoże Panu uporać się z nową sytuacją i zaakceptować siebie samego. Proponowałabym Panu również odnalezienie osób/grup z zespołem Aspergera, autyzmem wysokofunkcjonującym, czy po prostu na spektrum. Być może na początek w internecie. Istnieje wiele grup dyskusyjnych, forów, które skupiają osoby neuroatypowe. Z uwagi na fakt, iż ludzie neuroatypowi często mocno różnią się między sobą, a także często przebyli już pewną drogę osamotnienia w swojej odmienności, najczęściej w takich grupach panuje atmosfera akceptacji i wsparcia. Być może to właśnie tam, u osób, które dobrze zrozumieją, jak to jest „być w Pana skórze” uzyska Pan pomoc, podpowiedzi.

Oprócz tego, proszę się nie poddawać w poszukiwaniu dobrej psychoterapii. Owocna współpraca w procesie psychoterapeutycznym wymaga specyficznej „chemii” między pacjentem a terapeutą, poczucia bezpieczeństwa, a także odpowiedniej metody terapeutycznej. W przypadku zespołu Aspergera, dodatkowe kryterium to znajomość specyfiki rozwoju i funkcjonowania osób neuroatypowych, a to jeszcze bardziej zawęża poszukiwania. Ale proszę się nie poddawać w poszukiwaniu takiej terapii, która Pana skutecznie wspomoże.

Pozdrawiam Pana ciepło i życzę powodzenia!

Tutaj w naszych artykułach znajdzie Pan garść informacji o syndromie Aspergera:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zespolu-aspergera

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.