Witam serdecznie!
Dziękuję za pytanie, które zadał Pan na naszej stronie. Domyślam się z niego, iż doświadcza Pan sporych trudności w codziennym funkcjonowaniu.
W ostatnich latach w spojrzeniu nauki/medycyny na problemy osób neuroatypowych zachodzą zmiany. Można zaobserwować, że stary nurt traktował autyzm jako zaburzenie i wszelkie oddziaływania, czy to farmakologiczne, czy psychologiczne miały taką osobę jak najbardziej dopasować do sposobu funkcjonowania większości. Nowy nurt podpowiada akceptację i prawo do bycia sobą osobom, których umysł działa w inny sposób – inny, nie gorszy. Chodzi o to, by znaleźć takie rozwiązania, by osobie autystycznej, np. z zespołem Aspergera, żyło się dobrze wśród neurotypowej większości, bez potrzeby maskowania swojego odmiennego postrzegania i działania.
Zastanawiam się dlaczego odczuwa Pan potrzebę walki z naturalnym sposobem działania Pana umysłu? A gdyby zamienić to w zaletę? Proszę się zastanowić, czy może jest taki rodzaj zajęcia, hobby, pracy, w której cecha, o której Pan mówi byłaby atutem?
Wspomniał Pan o farmakoterapiach i psychoterapiach i ich niewielkiej skuteczności w Pana doświadczeniu. Skoro diagnozę otrzymał Pan niedawno, proponuję pilną samoedukację na temat tego, czym różni się sposób działania Pana mózgu od osób typowych neurologicznie. Znajdzie Pan ją w internecie oraz wielu książkach o tym temacie. Taka wiedza pomoże Panu uporać się z nową sytuacją i zaakceptować siebie samego. Proponowałabym Panu również odnalezienie osób/grup z zespołem Aspergera, autyzmem wysokofunkcjonującym, czy po prostu na spektrum. Być może na początek w internecie. Istnieje wiele grup dyskusyjnych, forów, które skupiają osoby neuroatypowe. Z uwagi na fakt, iż ludzie neuroatypowi często mocno różnią się między sobą, a także często przebyli już pewną drogę osamotnienia w swojej odmienności, najczęściej w takich grupach panuje atmosfera akceptacji i wsparcia. Być może to właśnie tam, u osób, które dobrze zrozumieją, jak to jest „być w Pana skórze” uzyska Pan pomoc, podpowiedzi.
Oprócz tego, proszę się nie poddawać w poszukiwaniu dobrej psychoterapii. Owocna współpraca w procesie psychoterapeutycznym wymaga specyficznej „chemii” między pacjentem a terapeutą, poczucia bezpieczeństwa, a także odpowiedniej metody terapeutycznej. W przypadku zespołu Aspergera, dodatkowe kryterium to znajomość specyfiki rozwoju i funkcjonowania osób neuroatypowych, a to jeszcze bardziej zawęża poszukiwania. Ale proszę się nie poddawać w poszukiwaniu takiej terapii, która Pana skutecznie wspomoże.
Pozdrawiam Pana ciepło i życzę powodzenia!
Tutaj w naszych artykułach znajdzie Pan garść informacji o syndromie Aspergera:
• https://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera
• https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zespolu-aspergera
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy faktycznie mam zespół Aspergera? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zespól Aspergera u osoby dorosłej – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Jaka jest rola pielęgniarki w opiece nad dzieckiem z Zespołem Aspergera? – odpowiada Mgr Iwona Hildebrandt
- Czy powyższe objawy mogą sugerować zespół Aspergera? – odpowiada Mgr Małgorzata Ziółkowska
- Czy objawy zespołu Aspergera z czasem słabną? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak postępować z autyzmem u dorosłego? – odpowiada Mgr Marcin Goluch
- Zachowanie nauczyciela do dziecka z Zespołem Aspergera – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Podejrzenie zespołu Aspergera u dorosłego syna – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- W jaki sposób leczyć osoby dorosłe z autyzmem? – odpowiada Mgr Anna Gocek-Jarpulkiewicz
- Jak reagować na agresję dziecka z zespołem Aspergera? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
artykuły
Klub samopomocy: nauczyć się żyć między ludźmi
Nawet ktoś zorganizowany i świetnie radzący so
Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, terapia, dzieci, nastolatki, dorośli
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe klasyfiko
Autyzm - rodzaje, charakterystyka, postępowanie
Mimo iż o autyzmie mówi się obecnie znacznie więce