Jak leczyć te objawy zespołu Aspergera?

Dzień dobry niedawno zdiagnozowano u mnie zespół Aspergera, wcześniej już nerwicę. od dziecka męczą mnie fiksacje na temat kształtów (głównie geometrycznych)- takie jakby wyszukiwanie formy (kształtu) doskonałej i przypisywaniu jej niemal "nadprzyrodzonych" właściwości. Jak można się zobojętnić na takie fiksacje? Bardzo mnie to już męczy, a w okresach kiedy mi odpuszczały i się do tego dystansowałem czułem się dużo lepiej... Byłem już na paru terapiach i niezbyt mi pomogły, biorę też leki. Bardzo chciałbym być już na stałe obojętny na kształty i przestać się na nich fiksować
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie, które zadał Pan na naszej stronie. Domyślam się z niego, iż doświadcza Pan sporych trudności w codziennym funkcjonowaniu.

W ostatnich latach w spojrzeniu nauki/medycyny na problemy osób neuroatypowych zachodzą zmiany. Można zaobserwować, że stary nurt traktował autyzm jako zaburzenie i wszelkie oddziaływania, czy to farmakologiczne, czy psychologiczne miały taką osobę jak najbardziej dopasować do sposobu funkcjonowania większości. Nowy nurt podpowiada akceptację i prawo do bycia sobą osobom, których umysł działa w inny sposób – inny, nie gorszy. Chodzi o to, by znaleźć takie rozwiązania, by osobie autystycznej, np. z zespołem Aspergera, żyło się dobrze wśród neurotypowej większości, bez potrzeby maskowania swojego odmiennego postrzegania i działania.

Zastanawiam się dlaczego odczuwa Pan potrzebę walki z naturalnym sposobem działania Pana umysłu? A gdyby zamienić to w zaletę? Proszę się zastanowić, czy może jest taki rodzaj zajęcia, hobby, pracy, w której cecha, o której Pan mówi byłaby atutem?

Wspomniał Pan o farmakoterapiach i psychoterapiach i ich niewielkiej skuteczności w Pana doświadczeniu. Skoro diagnozę otrzymał Pan niedawno, proponuję pilną samoedukację na temat tego, czym różni się sposób działania Pana mózgu od osób typowych neurologicznie. Znajdzie Pan ją w internecie oraz wielu książkach o tym temacie. Taka wiedza pomoże Panu uporać się z nową sytuacją i zaakceptować siebie samego. Proponowałabym Panu również odnalezienie osób/grup z zespołem Aspergera, autyzmem wysokofunkcjonującym, czy po prostu na spektrum. Być może na początek w internecie. Istnieje wiele grup dyskusyjnych, forów, które skupiają osoby neuroatypowe. Z uwagi na fakt, iż ludzie neuroatypowi często mocno różnią się między sobą, a także często przebyli już pewną drogę osamotnienia w swojej odmienności, najczęściej w takich grupach panuje atmosfera akceptacji i wsparcia. Być może to właśnie tam, u osób, które dobrze zrozumieją, jak to jest „być w Pana skórze” uzyska Pan pomoc, podpowiedzi.

Oprócz tego, proszę się nie poddawać w poszukiwaniu dobrej psychoterapii. Owocna współpraca w procesie psychoterapeutycznym wymaga specyficznej „chemii” między pacjentem a terapeutą, poczucia bezpieczeństwa, a także odpowiedniej metody terapeutycznej. W przypadku zespołu Aspergera, dodatkowe kryterium to znajomość specyfiki rozwoju i funkcjonowania osób neuroatypowych, a to jeszcze bardziej zawęża poszukiwania. Ale proszę się nie poddawać w poszukiwaniu takiej terapii, która Pana skutecznie wspomoże.

Pozdrawiam Pana ciepło i życzę powodzenia!

Tutaj w naszych artykułach znajdzie Pan garść informacji o syndromie Aspergera:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zespolu-aspergera

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty