Zespól Aspergera u osoby dorosłej

Diagnoza Zespołu Aspergera u młodej osoby dorosłej, ewidentny przypadek.Czy jest to możliwe jedynie w prywatnych instytucjach w niektórych z tych instytucji w zespół diagnostyczny wchodzą jedynie psychologowie, jaką ma wartość taka diagnoza?Gdzie dorosłe osoby z Zespołem Aspergera i innymi problemami(m.in. mutyzm, samotność po śmierci rodziców itd.)mogą znaleźć pomoc i psychoterapię oraz czy istnieją też jakieś opcje takiej terapii w ramach NFZ?Wszystko nt. autyzmu jest dedykowane dla dzieci.

Witam,
Zespół ten po prostu diagnozuje sie u dzieci w celach profilaktycznych i dla umożliwienia im funkcjonowania w grupie mimo zachowań utrudniających to/np.daje się nauczycieli wspomagających,ułatwienia różnego typu,i tzw.szczególna opiekę personelu,ale niezaopiekowany istnieje nadal.Dorośli nie maja juz takich ułatwień.Jeżeli więc nadal nie radza sobie w zyciu i jest to skutek zalegających traum lub innych deficytów,są albo uznani za niepełnosprawnych,albo na własne potrzeby,sami poddają się terapii.W Warszawie i nie tylko,każdy lekarz rodzinny daje skierowanie do psychologa,albo wskaże Pani poradnię zdrowia psychicznego,gdzie psychiatra przyjmie bez skierowania,na NFZ.O resztę można dopytać w siedzibie NFZ.