Czy możliwy jest zespół Aspergera u dorosłej kobiety?

Witam, mam pytanie dotyczące dorosłej córki. Czy to może być zespół Aspergera lub autyzm? Córka nie pracuje (było kilka prób w różnych pracach, ale została zwalniana). Obecnie mieszka ze mną i mężem, nie uczy się ani nie pracuje. Urodziła się w 22 tygodniu ciąży. Opinie ze szkoły, że jest niemiła dla rówieśników, źle się o nich wyraża. W początkowym nauczaniu znaleźliśmy jej szkołę, w której klasy 0- 3 były oddzielnie, nie było dzwonków, zajęcia w tej samej klasie, oceny opisowe, troszkę mniejsze klasy. Od 4 klasy znaczne pogorszenie wyników w nauce. Od 6 klasy do 2 gimnazjum chodziła do publicznej szkoły, ale szybko trzeba było ją przenieść, ze względu na konflikty z uczniami i nauczycielami, kiepskie wyniki w nauce. Poszła do prywatnej szkoły, z bardzo małymi klasami (kilka osób). Zajęcia też odbywały się w tej samej klasie, wszystkie. Opinie ze szkoły, że zdecydowanie izoluje się od rówieśników (1 lic.),nie bierze udziału w zabawach np. wigilii klasowej- lubi siedzieć na uboczu. Izoluje się od klasy, bardzo krytycznie odnosi się w ogóle do ludzi i rówieśników i do ludzi starszych. Ale ostatnie relacje uległy pewnej poprawie. (1 gim.) Wymowa bardzo szybka, ciężko ją zrozumieć (w dzieciństwie i nastoletnim wieku). Bardzo fascynuje się konkretnymi tematami, które trwają latami, potem zastępuje to inny temat. Te pasje trwają lata, np. po 7 lat jedno zainteresowanie, potem przychodzi inne, było ich w sumie ze 4. Ciężko jej mówić wtedy na inny temat, każda rozmowa zbacza na ten temat. Miała robiony test integracji sensorycznej i wyszły zaburzenia. Test inteligencji w skali Wechslera IQ 93, słowne 92, bezsłowne 95. Ukończyła studia na mało uczęszczanym kierunku, licencjackie, które zajęły jej dużo więcej czasu niż 3 lata. Pracę licencjacką napisała z moją pomocą. Obecnie ma jednego dwóch kolegów, w tym jednego tylko przez internet. Nie pracuje się, siedzi w domu z nami, wszelkie próby pracy były bezskuteczne. Co z tym zrobić? Czy to może być autyzm lub zespół Aspergera? Pierwsze słowa zaczęła mówić w wieku 2 lat.

Na pewno warto zdiagnozować córkę. Opisane objawy zdecydowanie świadczą o zaburzeniach funkcjonowania społecznego i mogą rzeczywiście wynikać z zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dlatego konsultacja z lekarzem psychiatrą i psychologiem, a także podjęcie terapii jest wskazane. Zaburzenia takie jak Zespół Aspergera czy autyzm są całościowymi zaburzeniami rozwoju, a to oznacza, że nie są charakterystyczne dla wieku (i nie "przechodzą" w wiekiem), a także że mają wpływ na wiele obszarów funkcjonowania jednostki, szczególnie funkcjonowania społecznego. Może zostać zdiagnozowany także u dorosłej osoby, na przykład w przypadku, gdy nie został rozpoznany wcześniej i nie zostało podjęte wspieranie rozwoju. Nie jest jednak możliwe "nabycie" zaburzeń ze spektrum autyzmu w wieku dorosłym jeśli wcześniej rozwój i funkcjonowanie przebiegały w niezakłócony i nie odbiegający od normy sposób. Zachęcam zatem do podjęcia zdecydowanego działania i diagnostyki, a w razie potrzeby także rehabilitacji (specjalista skieruje i doradzi odpowiednie leczenie).

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Ponieważ córka jest dorosła to teraz ona powinna zdecydować czy chce się diagnozować czy nie. By stwierdzić z czym rzeczywiście jest problem powinna udać się do psychologa dla dorosłych i rozpocząć diagnozę od nowa i być może poddać się terapii. Tylko ona musi chcieć i ona musi podjąć te decyzje.
Pozdrawiam
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu