Pytanie o dziedziczenie zespołu Aspergera

Witam, chciałabym zapytać się o dziedziczenie Zespołu Aspergera, który wystąpił u mojej mamy. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wystąpi u mojego dziecka. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Zachęcam do bycia dobrej myśli i spokojnego obserwowania rozwoju córeczki. W razie wątpliwości, wyraźnych różnic w rozwoju malucha w porównaniu z rówieśnikami i normami dla wieku, skorzystania z pomocy specjalistów zajmujących się diagnostyka dziecięcą (psycholog dziecięcy, psychiatra dziecięcy, pediatra).

Witam
Dziedziczenie ZA jest jak dziedziczenie każdego innego genu, Pani Mama przekazała część swoich genów Pani, Pani dziecko więc teoretycznie powinno mieć też trochę genów babci, ale jeszcze nie wiadomo czy ZA dziedziczy się jako cecha dominująca czyli występuje zaburzenie czy recesywna czyli tylko jesteśmy nosicielami genu. ZA ma związek z płcią, częściej chorują chłopcy. Krzyżówkami genetycznymi zajmował się Mendel który hodował groszek, na szczęście człowiek jest dużo bardziej skomplikowany i za to czy wystąpi dane zaburzenie nie odpowiadają tylko geny ale też środowisko, rodzina, relacje, styl wychowania itd
Anna Suligowska