Pytania dotyczące fenyloketonurii typ ICD-10 E70.0

Witam. Moje pytanie dotyczy choroby Fenyloketonurii typ ICD-10 E70.0 Co oznaczają te kody. W jaki sposób dziecko dziedziczy ten konkretny typ choroby. Czy oboje rodziców w tym konkretnym przypadku, musi przekazać niewłaściwy gen by dziecko było chore. Czy przy tym typie wystarczy,że jedno z rodziców jest nosicielem i dziecko jest chore. Z góry dziękuję za odpowiedz.
MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu

Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?

Czy jeśli mniej śpię, to oznacza, że się starzeję? Ile śpią osoby młode, a ile te podeszłym wieku? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Witam,

Kod ICD-10 to miedzynarodowa klasyfikacja schorzen, kazda z chorob ma swoje oznaczenie, wykorzystywane jedynie w celach statystycznych (nie okresla to "zaawansowania" choroby).Fenyloketonuria jest chorobą genetyczną spowodowaną mutacją położonego na chromosomie 12 genu kodującego enzym hydroksylazę fenyloalaninową. Choroba dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny – oznacza to, że dziecko musi odziedziczyć wadliwy allel od obojga rodziców, żeby rozwinęła się choroba. Onacza to, ze kazdy z rodzicow musi byc nosicielem wadliwego genu (jeden allel genu - kopia - jest prawidlowy, drugi zdefektowany).

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga

0

ICD-10 to międzynarodowa klasyfikacja kodów medycznych - PKU jest w niej zarejestrowane pod kodem E70.0.
Choroba jest autosomalna recesywna. Dziecko dziedziczy po jednym chromosomie z błędem od każdego z rodziców, którzy są zdrowymi nosicielami.
Sytuacja, gdy tylko jedno z rodziców jest nosicielem jest niezwykle rzadka ale przynajmniej teoretycznie możliwa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty