Pytanie dotyczące fenyloketonurii

Witam. Mam pytanie odnośnie Fenyloketonurii. Czy jest możliwość,czy zdarzyło się kiedykolwiek w historii,że dziecko może zachorować na tą chorobę jeżeli jedno z rodziców posiada niewłaściwy gen a drugie z rodziców nie posiada tego genu, np. matka ma niewłaściwy gen, a ojciec tego genu nie posiada. Czy wcześniej rodzice mogą się przebadać czy posiadają takie geny, jeżeli tak to gdzie? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.

Taka sytuacja faktycznie może mieć miejsce ale jest bardzo rzadka i dotyczy ok. 1% osób z PKU. Badanie w kierunku najczęstszych mutacji u dziecka lub rodziców jest dostępne w ramach opieki w Poradniach Genetycznych w kraju.