Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pytanie dotyczące fenyloketonurii

Witam. Mam pytanie odnośnie Fenyloketonurii. Czy jest możliwość,czy zdarzyło się kiedykolwiek w historii,że dziecko może zachorować na tą chorobę jeżeli jedno z rodziców posiada niewłaściwy gen a drugie z rodziców nie posiada tego genu, np. matka ma niewłaściwy gen, a ojciec tego genu nie posiada. Czy wcześniej rodzice mogą się przebadać czy posiadają takie geny, jeżeli tak to gdzie? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu

Dbaj o dietę w trakcie grypy

Taka sytuacja faktycznie może mieć miejsce ale jest bardzo rzadka i dotyczy ok. 1% osób z PKU. Badanie w kierunku najczęstszych mutacji u dziecka lub rodziców jest dostępne w ramach opieki w Poradniach Genetycznych w kraju.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy