Pytanie o dziedziczenie ataksji rdzeniowo-móżdżkowej

W mojej rodzinie choruje się na ataksję rdzeniowo-móżdżkową.Mam pytanie odnośnie dziedziczenia.Mój dziadek był chory, moja mama i jej siostra także. Wiem, że chory rodzic ma 50% szans przekazania choroby dziecku, a jak to wygląda ze zdrowym rodzicem. Jeżeli moja mama była chora, ja jestem zdrowa, to moje dziecko na 100% będzie zdrowe?Czy jest możliwość że choroba "przeskoczy" jedno pokolenie i ja będąc zdrowa i tak przekażę chorobę swojemu dziecku?

Jest możliwe, że Pani zachoruje ale w późniejszym wieku. Z wiekiem staje się to jednak coraz mniej prawdopodobne. Jeśli Pani nie zachoruje, Pani dzieci też będą zdrowe.