Pytanie o dziedziczenie łuszczycy

Witam Państwa mam pytanie czy łuszczyca jest dziedziczna W jakiej lini się dziedziczy?

Lek. Tomasz Budlewski

dziedziczenie jest autosomalne dominujące z niepełna penetracji genów czyli może być przekazane zarówno od matki jak i od ojca.

Łuszczyca jest chorobą dziedziczną. Sposób dziedziczenia nie w pełni wyjaśniony dla różnych odmian klinicznych. Jeśli dwoje rodziców choruje na łuszczycę to prawdopodobieństwo wystąpienia łuszczycy u dziecka wzrasta do 70 %.
pozdrawiam
Iwona Stajkowska