Jakie mam szanse na zachowanie włosów?

Jestem chłopakiem w wieku 19 lat. Martwi mnie fakt dziedzicznego wypadania włosów, który może mnie dotyczyć. Mój ojciec, jak i dziadek (od strony ojca), wyłysieli. U ojca zaczęło się to w wieku 21-22 lat. Natomiast dziadek od strony mamy do tej pory cieszy się całkiem dużą czupryną. Chciałem zapytać, od której strony dziedziczy się najczęściej ewentualną zdolność łysienia? I czy są jakieś metody, które mogą zapobiegać genetycznemu łysieniu włosów? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Łysienie kobiet

Nadmierna utrata włosów coraz częściej dotyka także kobiety. U jej podłoża mogą leżeć przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, ale także zaburzenia hormonalne. Warto dowiedzieć się wiecęj o tej przypadłości. Dr Tomasz Wasyłyszyn opowiada o występowaniu łysienia u kobiet.

Witam!

Łysienie uwarunkowane genetycznie dziedziczone jest w sposób autosomalny dominujący. Oznacza to, że jeśli ojciec jest heterozygotą, to syn ma 50% szans na odziedziczenie genu odpowiedzialnego za łysienie. W przypadku ojca homozygoty, syn na pewno odziedziczy gen. Trzeba jednak wiedzieć, że dziedziczenie to ma różną penetrację, dzięki czemu nasilenie łysienia u syna może być inne niż u ojca.

Niestety, obecnie nie ma leku, który daje spektakularne efekty w leczeniu łysienia. Jednak w ostatnim razie rozwój medycyny w tym obszarze postępuje coraz szybciej. Wiecej na temat łysienia znajdzie Pan na portalu: abclysienie.pl/.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy