Dziedziczenie łysienia androgenowego

Witam! Chciałbym się dowiedzieć jakie szanse mam na odziedziczenie łysienia, jeżeli mój brat przyrodni łysieje. Mamy wspólnego niełysiejącego ojca o kruczoczarnych włosach, a z kolei jego ojciec również nie miał problemów z wypadającymi włosami i posiadał taki sam kolor. Ja i mój brat mamy włosy koloru ciemny blond. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie przy dziedziczeniu łysienia. Dodam jeszcze, że nasze matki są szatynkami. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Gen łysienia jest genem autosomalnym dominującym, oznacza to, że znajduje się na chromosomie autosomalnym, w związku z czym może być dziedziczony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, a fakt, że jest dominujący ułatwia jego ekspresję, gdyż wystarczy odziedziczenie jednego genu, aby mogło dojść do wystąpienia łysienia. W przypadku kobiet ekspresja tego genu wiąże się z częściowym łysieniem, jest to spowodowane niskim stężeniem androgenów, gdyż androgeny determinują ekspresję tego genu. W opisanej sytuacji nie można stwierdzić jednoznacznie czy istnieje ryzyko odziedziczenia genu łysienia. Z opisu wynika, że w linii Pana ojca nie występowało łysienie androgenowe. Jeśli tylko Pański przyrodni brat cierpi na łysienie, to konieczne jest prześledzenie ewentualnego łysienia w linii jego matki. To pozwoli określić czy łysienie ma podłoże dziedziczne. Oczywiście przyczyn łysienia jest wiele i być może Pański przyrodni brat łysieje z innego powodu. Proponuję porozmawiać z bratem na temat interesujących Pana szczegółów. Pozdrawiam serdecznie!