Czy łysienie w mojej rodzinie jest dziedziczne?

Witam! Chciałbym się dowiedzieć co może oznaczać dla mnie wystąpienie przerzedzenia włosów u mojej matki. Jest ona już trochę po 50 roku życia i zauważyłem u niej przerzedzenie włosów w środkowej części głowy. To dość dziwne, ponieważ jej ojciec utracił część włosów, ale nigdy nie miał większych problemów niż zakola. Brat ze strony jej matki również doszedł do etapu większych zakoli. Z tego co mi wiadomo ogólnie mężczyźni w mojej rodzinie nie łysieli całkowicie. Jestem ciekaw czy to może oznaczać, że ja koło 50 będę łysy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Łysienie może mieć wiele przyczyn. Oczywiście najczęstszą przyczyną, szczególnie u mężczyzn jest łysienie androgenowe. U kobiet również może ono wystąpić, ale zazwyczaj przebiega łagodniej np. pod postacią przerzedzenia włosów. W przypadku Pańskiej mamy, na początku konieczna jest wizyta u dermatologa, aby ocenił przyczynę przerzedzenia włosów, które może być spowodowane m.in. niedoczynnością tarczycy, niedoborem żelaza czy procesem autoimmunologicznym. Jednakże należy wspomnieć, że cofanie linii włosów i tworzenie tzw. zakoli jest dość charakterystycznym objawem łysienia androgenowego, w związku z tym istnieje spora szansa, że odziedziczył Pan gen odpowiedzialny za łysienie androgenowe. Biorąc pod uwagę przebieg łysienia w linii męskiej Pana rodziny nie powinien się Pan aż tak tym przejmować, gdyż żaden mężczyzna nie miał dużych problemów z łysieniem i przebieg tego procesu był łagodny. Proponuję zachować spokój co do Pańskich obaw, natomiast w przypadku Pańskiej mamy proponuję wizytę u dermatologa. Pozdrawiam serdecznie!