Jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka, jeżeli ojciec ma zespół Alporta, a matka jest zdrowa?

Witam, jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka, jeżeli ojciec ma zespół Alporta , a matka jest zdrowa?

Witam,
należałoby ocenić genotypy rodziców. ponieważ jasności co do dziedziczenia tej choroby nie ma.
Choroba może być dziedziczona w sposób dominujący w sprzężeniu z chromosomem X i w sposób autosomalny recesywny. Dyskusyjnym jest, czy istnieje dziedziczenie tej choroby w sposób autosomalny dominujący.

Przeważa zespół Alporta, gdzie u syna ojca z AS choroba nie wystąpi w ogóle, a u córki będzie łagodniejsza niż u ojca. Ale są i inne postaci. Decyduje wynik badania genetycznego. O ile znajdzie się mutację!