#dziejesienazywo: Badania genetyczne w ciąży

Badania genetyczne w ciąży są bardzo istotne dla przyszłych mam. Wykonuje się je głownie w przypadku zwiększonego ryzyka genetycznego oraz u kobiet, po 35. roku życia. W takich przypadkach zwiększa się szansa wystąpienia u dziecka chorób o podłożu genetycznym. Czy inwazyjne badania prenatalne wiążą się z dużym ryzykiem? Kto może i powinien je wykonać? W jakich sytuacjach są one szczególnie wskazane? Na te i inne pytania odpowiada genetyk kliniczny - dr n. med. Artur Barczyk.

Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Artrogeypoza może mieć podłoże genetyczne jednak genetycznych badań w tym kierunku nie wykonuje się rutynowo. Najlepiej zgłosić się do poradni genetycznej i stamtąd może Pani zostać pokierowana do bardziej specjalistycznego ośrodka.

0

Witam,
Artrogrypoza to grupa objawów, której istotą są wielostawowe przykurcze. Stanowi składową licznych zespołów klasyfikowanych jako między innymi: choroby jednogenowe (autosomalne recesywne, autosomalne dominujące, sprzężone z chromosomem X), aberracje chromosomowe, wady rozwojowe, często związane z czynnikami środowiskowymi. Główną przyczyną jest zmniejszenie ruchów płodu (akinezja płodu) spowodowane czynnikami płodowymi lub matczynymi.
Trudno jest określić sposób dziedziczenia bez badań genetycznych konkretnego przypadku klinicznego.

0

AMC może być chorobą genetycznie uwarunkowaną i jest to bardzo prawdopodobne. Obecnie możliwe jest wykonanie niektórych badań genetycznych w kierunku AMC. Jest to trudne ale należałoby się zgłosić do Poradni Genetycznej (proponuję Medgen) celem oceny lekarskiej i ewentualnego zaplanowania badań.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty