Arthrogryposis Multiplex Congenita a planowanie ciąży

Jestem osobą z wrodzoną Arthrogryposis Multiplex Congenita. Czy Pan/Pani Doktor ma jakiś pogląd na temat dziedziczenia tej choroby? Mam 26 lat, planuję w najbliższym czasie ciążę i nie wiem czy zasadne jest zrobienie badań genetycznych w tym zakresie. Bardzo proszę o odpowiedź. Nie mam innych wad narządów wewnętrznych, tylko przykurcze w stawach rąk i nóg. Serdecznie proszę o odpowiedź. Z poważaniem, Katarzyna B.

Piotr Pilarski

Jest możliwość przekazania tej choroby dziecku jednak nie jest to pewne. Nie są potrzebne żadne badania.

Pozdrawiam.

Nie ma możliwości odpowiedzi na takie pytanie bez zbadania Pani, czyli pełnej wizyty lekarskiej z dotychczasową dokumentacją medyczną. Jest zbyt dużo różnych typów AMC oraz istnieje duże zróżnicowanie przyczyn. Poza wizytą polecam zapoznanie się z publikacjami Judith Hall, która generalnie kwestionuje przyczyny środowiskowe, a uwypukla przyczyny genetyczne jako najistotniejsze w AMC.