Ciąża a bielactwo

Proszę o wszelkie informacje dot. osób, które planują zajść w ciąże, a chorują na bielactwo. W jaki sposób się zabezpieczyć, aby dziecko nie odziedziczyło choroby i by choroba nie pogłębiła się w czasie ciąży? Środki farmakologiczne, badania, etc.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Bielactwo może być spowodowane zarówno czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi, nie ustalono jednak dokładnej przyczyny wywołującej chorobę, stąd niemożliwe jest stosowanie profilaktyki w okresie ciąży, zwłaszcza w kontekście odzidziczenia choroby przez dziecko.
Jednocześnie stosowanie jakichkolwiek preparatów w czasie ciąży powinno zostać skonsultowane z ginekologiem.