Kod ICD10 a ból głowy

Witam. Od dłuższego czasu cierpię na bóle i zawroty głowy. Początkowo leczyłam się sama różnymi środkami przeciwbólowymi, ale jak i one przestały mi pomagać poszłam do lekarza, który przepisał mi tabletki których dotąd nie brałam. Po miesiącu bóle znowu wróciły i lekarz dał mi skierowanie do neurologa. Po wyjściu od niego usiadłam w domu i zaczęłam czytać to, co dostałam i zastanowił mnie jeden zapis którego nie rozumiem. Bardzo proszę napisać mi co oznacza kod ICD10 - to neurolog wystawił - ból głowy. Czy to podejrzenie guza? Denerwuje się, bo ta głowa mnie ciągle boli, ale gdyby to był guz to lekarz by mi tego nie powiedział? Czy oznaczenie bólu głowy kodem ICD10 jest jednoznaczne z tym, że wspomniany ból i zawroty głowy są spowodowane guzem? Nie wiem co powinnam zrobić, bardzo się boję podejrzenia guza. Z góry dziękuję za pomoc.

Magdalena Mroczek

ICD-10 to międzynarodowa klasyfikacja chorób. Jeśli neurolog wpisał kod dla bólu głowy to nie oznacza on podejrzenia guza.

Lek. Tomasz Budlewski

ICD10 to międzynarodowa klasyfikacja chorób. Odpowiednie kody oznaczają odpowiednią chorobę i raczej nie oznacza podejrzenia choroby.

Magdalena Mroczek

Klasyfikacja ICD jest to międzynarodowa klasyfikacja chorób za pomocą liter i cyfr, która jest ujednolicona i dzięki temu taka sama we wszystkich używających jej krajach. W Europie używa się głównie klasyfikacji ICD. Niektóre państwa tj. Stany Zjednoczone, używają jednak innych systemów klasyfikacji chorób.

Po przeproawadzeniu wywiadu, zbadaniu pacjenta i badaniach diagnostycznych lekarz wysuwa podejrzenie pewnej choroby i stawia diagnozę. Diagnozę tę może znaleźć w klasyfikacji ICD-10. Z powodów finansowych, właściwa klasyfikacja chorób jest często bardzo ważna dla płatnika, jakim jest np. NFZ. Każda choroba ma inny kod ICD więc osoba, która ma np. nadciśnienie, cukrzycę i ból głowy otrzymuje 3 kody ICD. Co oznacza dany kod ICD, można łatwo sprawdzić w literaturze, w internecie albo najlepiej po prostu zapytać lekarza. Czastami wpisany kod ICD jest wstępną diagnozą, która musi zostać jeszcze zweryfikowana.

Jeśli chodzi o ból głowy, to istnieje bardzo wiele jego typów i duża część bólów głowy jest całkowicie niegroźna - jest to np. migrena, napięciowe bóle głowy, tzw. klasterowe bóle głowy. Ból głowy może być też wywołany zapaleniem zatok, zapaleniem nerwów czy zapaleniem tętnic. Bardzo ważny w diagnostyce bólów głowy jest wywiad. Jeśli bóle głowy np. wybudzają pacjenta w nocy lub łączą się z neurologicznymi ubytkami, ważne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Gdyby lekarz podejrzewał guza, na pewno zleciłby zrobienie obrazu głowy. Część bólów głowy jest trudna do jednoznacznej klasyfikacji. Najlepiej jest bezpośrednio zapytać lekarza prowadzącego, jaka jest prawdopodobna diagnoza.