Dziedziczenie parkinsona od rodziców i babci

Dziedziczenie parkinsona. Jak duże istnieje prawdopodobieństwo zachorowania na parkinsona jeśli choruje na niego mój tata i babcia (mama taty)?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

dziedziczenie choroby Parkinsona jest wielogenowe. Zdefiniowano 13 genów, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę. Postuluje się, że występują inne czynniki jednak nie są one zdefiniowane. Jedynie mogę Pani powiedzieć, że wystąpienie tej choroby u Pani jest bardziej prawdopodobne niż u osoby w której rodzinie nie ma tej choroby. Nie ma możliwości określenia dokładnego prawdopodobieństwa.

Pozdrawiam.