Dziedziczenie grupy krwi w rodzinie

Witam, mam wielki dylemat i pytanie w sprawie dziedziczenia grupy krwi. Mam grupę krwi 0 RH -  moje dziecko  A +, a drugie 0 +. Nie znamy grupy krwi mojego męża, tak się złożyło , że nigdy sam tego nie sprawdzał, nie ma też takiej informacji w swojej książeczce zdrowia ani nigdy nie był dawca krwi. Jakie jest prawdopodobieństwo, że nie jest on biologicznym ojcem dzieci, jak wygląda dziedziczenie grupy krwi? Czy dzieci mogą dziedziczyć czynnik Rh po dziadkach? Czy jest jakiś sposób, aby sprawdzić dziedziczenie grupy krwi bez przeprowadzania badań genetycznych? Czy może jest jakaś krzyżówka na dziedziczenie grupy krwi, dzięki której będę mogła wyjaśnić moje wątpliwości. To bardzo delikatna sprawa, więc chciałabym to załatwić w jakiś inny sposób. Bardzo proszę o pilną odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Czynnik Rh- jest przenoszony przez tzw. gen recesywny, czyli taki, który się nie ujawnia w zetknięciu z Rh+. Pani, jako osoba RH- odziedziczyła od obojga rodziców RH-.
Oznacza to, że każde dziecko odziedziczy od Pani jedynie Rh-.
Z kolei, jeśli dzieci mają RH+ to znaczy, że od ojca odziedziczyli Rh+. Oznacza to, że Pani mąż musi mieć grupę Rh+. Czynnik Rh- wyklucza męża jako ojca dzieci.

Na podstawie powyższych danych istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, iż ojcem dzieci jest Pani mąż. Szczegółowe informacje może Pani uzyskać jedynie poprzez badanie genetyczne.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Na podstawie grupy krwi można jedynie wykluczyć ojcostwo, ale nie można go potwierdzić.
Grupy krwi A, B, AB i 0 to antygeny czyli cukry na powierzchni krwinek czerwonych. Grupy krwi z układu A, B i 0 dziedziczone są kodominująco. Każdy człowiek ma 2 allele czyli np. A i B, A i 0, B i 0 etc. 0 to brak antygenu. Jeśli ma Pani grupę 0 to znaczy, że ma Pani "zestaw" 0 i 0. Jeśli Pani mąż jest ojcem obojga dzieci to wtedy musi on mieć zestaw A i 0 czyli grupę A. Po Pani każde dziecko będzie dziedziczyło 0, pierwsze dziecko odziedziczyło od męża 0, a drugie odziedziczyło wtedy od niego A. W takim układzie pierwsze Pani dziecko ma "zestaw" 0 i 0, a drugie 0 i A.
Antygeny z grupy Rh czyli rhesus dziedziczy się całkiem niezależnie od grup A, B i 0. Rh jest dominujące. 85% ma dodatni antygen Rh. Oznacza to, że od Pani każde dziecko odziedziczyło allel recesywny. Po ojcu muszą więc one dziedziczyć allel Rh+. Oznacza to, że Pani mąż powinien mieć grupę krwi A Rh+, aby być biologicznym ojcem obydwu dzieci. Jest to jednak jak najbardziej możliwe. Na pewno takie wyniki nie mogą wykluczyć ojcostwa.
Jeśli chodzi o wykluczenie ojcostwa to np. jeśli Pani mąż ma grupę krwi Rh-, to wyklucza go to jako ojca dzieci z grupą krwi Rh+. Grupę krwi dzieci dziedziczą po rodzicach, czyli po Pani dziedziczą zawsze Rh-, po Pani mężu Rh+ lub ewentualnie Rh-.
Testem jednoznacznie potwierdzającym ojcostwo jest jedynie badanie genetyczne przeprowadzone w certyfikowanym ośrodku, a wyniki grup krwi można traktować jedynie jako wskazówkę diagnostyczną.