Witam serdecznie!
Czynnik Rh- jest przenoszony przez tzw. gen recesywny, czyli taki, który się nie ujawnia w zetknięciu z Rh+. Pani, jako osoba RH- odziedziczyła od obojga rodziców RH-.
Oznacza to, że każde dziecko odziedziczy od Pani jedynie Rh-.
Z kolei, jeśli dzieci mają RH+ to znaczy, że od ojca odziedziczyli Rh+. Oznacza to, że Pani mąż musi mieć grupę Rh+. Czynnik Rh- wyklucza męża jako ojca dzieci.
Na podstawie powyższych danych istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, iż ojcem dzieci jest Pani mąż. Szczegółowe informacje może Pani uzyskać jedynie poprzez badanie genetyczne.
Pozdrawiam
Na podstawie grupy krwi można jedynie wykluczyć ojcostwo, ale nie można go potwierdzić.
Grupy krwi A, B, AB i 0 to antygeny czyli cukry na powierzchni krwinek czerwonych. Grupy krwi z układu A, B i 0 dziedziczone są kodominująco. Każdy człowiek ma 2 allele czyli np. A i B, A i 0, B i 0 etc. 0 to brak antygenu. Jeśli ma Pani grupę 0 to znaczy, że ma Pani "zestaw" 0 i 0. Jeśli Pani mąż jest ojcem obojga dzieci to wtedy musi on mieć zestaw A i 0 czyli grupę A. Po Pani każde dziecko będzie dziedziczyło 0, pierwsze dziecko odziedziczyło od męża 0, a drugie odziedziczyło wtedy od niego A. W takim układzie pierwsze Pani dziecko ma "zestaw" 0 i 0, a drugie 0 i A.
Antygeny z grupy Rh czyli rhesus dziedziczy się całkiem niezależnie od grup A, B i 0. Rh jest dominujące. 85% ma dodatni antygen Rh. Oznacza to, że od Pani każde dziecko odziedziczyło allel recesywny. Po ojcu muszą więc one dziedziczyć allel Rh+. Oznacza to, że Pani mąż powinien mieć grupę krwi A Rh+, aby być biologicznym ojcem obydwu dzieci. Jest to jednak jak najbardziej możliwe. Na pewno takie wyniki nie mogą wykluczyć ojcostwa.
Jeśli chodzi o wykluczenie ojcostwa to np. jeśli Pani mąż ma grupę krwi Rh-, to wyklucza go to jako ojca dzieci z grupą krwi Rh+. Grupę krwi dzieci dziedziczą po rodzicach, czyli po Pani dziedziczą zawsze Rh-, po Pani mężu Rh+ lub ewentualnie Rh-.
Testem jednoznacznie potwierdzającym ojcostwo jest jedynie badanie genetyczne przeprowadzone w certyfikowanym ośrodku, a wyniki grup krwi można traktować jedynie jako wskazówkę diagnostyczną.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dziedziczenie grupy krwi – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Jaką grupę krwi ma dziecko? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Pytanie o dziedziczenie grupy krwi – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Szczałuba
- Badanie grupy krwi u 7-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dziedziczenie grupy krwi u dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Dziedziczenie grupy krwi w rodzinie – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy w takim przypadku dziecko może dziedziczyć grupę krwi matki czyli 0? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot
- Jak dziedziczą się grupy krwi? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dlaczego moja i męża grupa krwi różni się od grupy naszego dziecka? – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska
- Od kogo odziedziczyłem czynnik RH? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak